SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
25. jūlijā, 2018
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
5
5

Kā pareizi rīkoties gaisa piedūmojuma gadījumā?

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Policistu ekipējums pret saindēšanos ar dūmiem, apsekojot plašā kūdras un meža ugunsgrēka piedūmotās vietas Talsu un Ventspils novadā.

FOTO: Edijs Pālens, LETA

Meža un kūdras ugunsgrēkos, sadegot biomasai, rodas dūmi – komplekss gāzu un cieto daļiņu maisījums, kas var ietekmēt veselību ugunsgrēka tuvumā esošajiem iedzīvotājiem, kā arī, dūmiem izplatoties līdz ar vēju lielākā attālumā, arī iedzīvotājus daudz tālākā apkārtnē.

īsumā
  • Meža un kūdras ugunsgrēku dūmu sastāvā esošā tvana gāze var izraisīt galvassāpes, vieglu reiboni, redzes traucējumus, pazeminātas darba spējas.
  • Dūmos esošie ķīmiskie savienojumi var kairināt acis un augšējos elpošanas ceļus, izraisot pastiprinātus izdalījumus no deguna un klepu.
  • Dūmi var pasliktināt stāvokli slimniekiem ar hroniskām sirds un plaušu slimībām.
  • Ja dūmu koncentrācija ir ļoti augsta, tad līdzīgi simptomi var rasties pat veseliem cilvēkiem.
  • Pret dūmu iedarbību jutīga grupa ir bērni, riska grupa ir arī grūtnieces.

Ietekme uz veselību

Koksnes un kūdras dūmu sastāvā ir oglekļa oksīds jeb tvana gāze, oglekļa dioksīds, ūdens tvaiki, cietās daļiņas, minerāli un ļoti daudz citu savienojumu, t.sk. arī gaistošie organiskie savienojumi (acetaldehīds, benzols, formaldehīds un citi). Cietās daļiņas ir suspendētas gaisā, tās ir ļoti sīkas – to izmēri ir tuvu redzamās gaismas viļņu garumam. Šīs daļiņas aizsedz gaismu un ievērojami samazina redzamību.

Tvana gāze rodas nepilnīgi sadegot koksnei un kūdrai – gruzdot vai degot bez liesmas. Meža un kūdras ugunsgrēku dūmos tvana gāze nav tik ievērojamā koncentrācijā, lai radītu nozīmīgu kaitējumu veselībai, tomēr var izraisīt galvassāpes, vieglu reiboni, redzes traucējumus, pazeminātas darba spējas. 

Dūmu iedarbība

Cieto daļiņu, šķidrumu un gāzveida savienojumu maisījums dūmos satur vairākus ķīmiskus savienojumus, kas var kairināt acis, radīt dedzināšanas sajūtu acīs un acu asarošanu, kairināt augšējos elpošanas ceļus, izraisot pastiprinātus izdalījumus no deguna un klepu, izraisīt galvassāpes un reiboņus.

Dūmi var pasliktināt stāvokli slimniekiem ar hroniskām sirds un plaušu slimībām – izraisot sāpes krūtīs, sirdsklauves, elpas trūkumu, nogurumu sirds slimniekiem, bet plaušu slimniekiem – klepu, diskomforta sajūtu krūtīs, elpas trūkumu, sēcošu elpu un citus simptomus. 

Ja dūmu koncentrācija ir ļoti augsta, tad līdzīgi simptomi var rasties pat veseliem cilvēkiem, kas gan pēc dūmu iedarbības izbeigšanās, samērā īsā laikā pāriet, neatstājot sekas.

Pret dūmu iedarbību jutīga grupa ir bērni, jo viņu elpošanas orgāni atrodas attīstības stadijā, elpojot tie uzņem lielāku gaisa daudzumu uz ķermeņa svara, t.sk. arī saistībā ar lielāku aktivitāti ārējā vidē.

Arī grūtnieces ir riska grupa, jo jebkura veida dūmu, t.sk. ugunsgrēka dūmu, iedarbība var atstāt nelabvēlīgu ietekmi gan uz augļa attīstību, gan grūtnieces veselību. 

Rīcība dūmu iedarbības gadījumā 

Ja parādās simptomi, kas raksturīgi elpceļu vai sirds slimībām, vai kāda cita veida veselības traucējumi, konsultējieties ar mediķiem, sazinoties ar savu ģimenes ārstu vai zvanot uz konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās plkst. 17:00 – 8:00 un brīvdienās visu diennakti). Ja nepieciešama mediķu palīdzība, zvaniet uz ārkārtas tālruni 113.

Valsts vides dienests (VVD) sadarbībā ar konsultāciju firmu SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” ir sagatavojis karti, kurā tiešsaistes režīmā redzama VVD veiktā gaisa kvalitātes (šajā gadījumā – kvēpu ) monitoringa rezultāti teritorijās, kurās no Valdgales kūdras purva ugunsgrēka vietas nonāk piedūmojums. Vēja virzienam mainoties, VVD inspektori mērījumus veic aktuālajās piedūmojuma vietās.

Ieteikumi iedzīvotājiem atkarībā no gaisa kvalitātes mērījumos konstatētā (Aktuālie gaisa kvalitātes mērījumu rezultāti apskatāmi šeit)

Situācijas apzīmējums

Situācijas raksturojums

PM 2,5 līmenis (µg/m3)

(1 – 3 st. vid. mērījums)

Ieteikumi iedzīvotājiem

Laba

Nav vērojama ugunsgrēka ietekme uz gaisa kvalitāti.

0 – 40

Papildus piesardzības pasākumi nav nepieciešami.

Vidēja

Minimāla ugunsgrēka ietekme uz gaisa kvalitāti.

41 – 80

Papildus piesardzības pasākumi nav nepieciešami.

Sekot informācijai Veselības inspekcijas, pašvaldības mājaslapā un citu iesaistīto dienestu informācijai (www.vi.gov.lv; www.vugd.gov.lv; www.nmpd.gov.lv)

Neveselīga iedzīvotāju riska grupām

Nav būtiskas ietekmes uz gaisa kvalitāti un minimāla ietekme uz iedzīvotāju riska grupu veselību.

81 – 175

Iedzīvotāju riska grupām (piemēram, zīdaiņi un mazi bērni, grūtnieces, hroniski slimnieki, īpaši ar sirds – asinsvadu un elpceļu problēmām) ieteicams atrasties telpās un ierobežot fiziskas aktivitātes. Sekot informācijai Veselības inspekcijas, pašvaldības mājaslapā un citu iesaistīto dienestu informācijai (www.vi.gov.lv; www.vugd.gov.lv; www.nmpd.gov.lv)

Neveselīga

Vērojama ugunsgrēka būtiska ietekme uz gaisa kvalitāti un var būt ietekme uz iedzīvotāju veselību.

176 – 300

Iedzīvotāju riska grupām (piemēram, zīdaiņi un mazi bērni, grūtnieces, hroniski slimnieki, īpaši ar sirds – asinsvadu un elpceļu problēmām) nav pieļaujams atrasties ārā. Sekot informācijai Veselības inspekcijas, pašvaldības mājaslapā un citu iesaistīto dienestu informācijai (www.vi.gov.lv; www.vugd.gov.lv; www.nmpd.gov.lv)

Ļoti neveselīga

Vērojama ugunsgrēka ļoti būtiska ietekme uz gaisa kvalitāti, kas var negatīvi ietekmēt iedzīvotāju veselību.

301 – 500

Ja ir redzams apkārtnes liels piedūmojums, neatstāt telpas bez būtiska iemesla, nelaist ārā bērnus. Uzturēties iekštelpās – aizverot logus un durvis. Jāapsver iespēja atstāt piedūmoto teritoriju.

Uzturoties ārā, jāizvairās no fiziskām aktivitātēm, ja vien tās nav saistītas ar glābšanas darbiem.

Sekot informācijai Veselības inspekcijas, pašvaldības mājaslapā un citu iesaistīto dienestu informācijai (www.vi.gov.lv; www.vugd.gov.lvwww.nmpd.gov.lv)

Bīstama

Ugunsgrēka bīstama ietekme uz gaisa kvalitāti, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselību.

> 500

Atstāt piedūmoto teritoriju un sazināties ar pašvaldības un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem, sekot viņu norādījumiem. Sekot līdzi paziņojumiem Latvijas radio un Latvijas televīzijā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU