SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. jūlijā, 2016
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Tava drošība

Stingrākas prasības termiņuzturēšanās atļauju ieguvējiem

Grozījumi skar termiņuzturēšanās atļauju (TUA) izsniegšanas nosacījumus trešo valstu pilsoņiem, un ir arī citas izmaiņas.

FOTO: Agnese Gulbe/ LETA

1. jūlijā stājas spēkā grozījumi Imigrācijas likumā. Tie ievieš vairāk nekā 30 izmaiņu līdzšinējā likuma redakcijā, un galīgā grozījumu versija parlamentā tika apstiprināta 9. jūnijā pēc otrreizējas caurlūkošanas.

Grozījumi skar termiņuzturēšanās atļauju (TUA) izsniegšanas nosacījumus trešo valstu pilsoņiem, nosakot arī tiesības uz laiku apturēt atļauju izsniegšanu, maina regulējumu atļauju izsniegšanā personām, kuras veikušas ieguldījumus kapitālsabiedrību pamatkapitālā, to palielinot vai dibinot jaunu uzņēmumu, kā arī iegādājoties nekustamo īpašumu, un ir arī citas izmaiņas.

Svarīgākās izmaiņas Imigrācijas likumā ir šādas:

  • TUA izsniegšanu uz noteiktu laiku var apturēt trešās valsts pilsoņiem saistībā ar viņu daudzumu mūsu valstī un to ietekmi uz nacionālo drošību vai ekonomisko attīstību. Ārzemniekiem – trešo valstu pilsoņiem – TUA izsniegšanu var apturēt uz noteiktu laiku, bet ne ilgāk kā uz pieciem gadiem. Valdībai, izvērtējot ietekmi uz nacionālo drošību vai valsts ekonomisko attīstību saistībā ar trešo valstu pilsoņu daudzumu un koncentrāciju noteiktā valsts teritorijā, būs jāizdod noteikumi un jānosaka, kuras trešās valsts pilsoņiem un uz kādu termiņu aptur attiecīgo uzturēšanās atļauju izsniegšanu.
  • Mainīti nosacījumi par termiņuzturēšanās atļauju pieprasīšanu uz pieciem gadiem ārzemniekam, kurš investējis kapitālsabiedrības pamatkapitālā, to palielinot vai dibinot jaunu uzņēmumu. Ir palielināts minimālais ieguldījums šajos uzņēmumos – turpmāk tie būs 50 000 eiro līdzšinējo 35 000 eiro vietā kapitālsabiedrībā, kurā strādā ne vairāk kā 50 darbinieku un kuras gada apgrozījums vai gada bilance nepārsniedz 10 miljonus eiro. Šādiem uzņēmumiem turpmāk nodokļos valsts un pašvaldību budžetos būs jāiemaksā vidēji ne mazāk par 3300 eiro mēnesī.
  • Veicot ieguldījumu viena uzņēmuma pamatkapitālā, turpmāk uzturēšanās atļauju izsniegs ne vairāk kā 10 ārzemniekiem, kuri katrs investējis uzņēmumā un samaksājis valsts budžetā 10 000 eiro. Līdz šim šādu atļauju izsniedza ne vairāk kā trim ārzemniekiem.
  • No 150 000 eiro līdz 100 000 eiro samazināts ieguldījums kapitālsabiedrībā, kura nodarbina vairāk nekā 50 darbinieku un kuras gada apgrozījums vai gada bilance pārsniedz 10 miljonus eiro. TUA būs spēkā, ja uzņēmums nodokļos nomaksās ne mazāk par 100 000 eiro (par nepilnu pirmo pārskata gadu kopš TUA izsniegšanas valsts un pašvaldību budžetos iemaksātie nodokļi kopā vidēji mēnesī nedrīkst būt mazāki par 8300 eiro).
  • Kā papildu nosacījums visiem ieguldījumiem uzņēmumos uzturēšanās atļauju saņemšanai noteikta 10 000 eiro iemaksa valsts budžetā.
  • Ārzemniekam ir tiesības pieprasīt TUA uz laiku, kas nepārsniedz piecus gadus, ja viņš Rīgā, Jūrmalā vai Ādažu, Babītes, Baldones, Carnikavas, Garkalnes, Ikšķiles, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu vai Stopiņu novadā ir iegādājies un viņam pieder viens funkcionāli saistīts nekustamais īpašums (izņemot, ja nekustamais īpašums ir neapbūvēta zeme), kura vērtība ir vismaz 250 000 eiro. Savukārt ārpus šīm teritorijām – ne vairāk kā divi nekustamie īpašumi, kur katrs no tiem ir viens funkcionāli saistīts nekustamais īpašums un kuru kopējā vērtība ir vismaz 250 000 eiro. Līdz šim bija noteikts, ka ārzemnieks drīkst iegādāties vienu funkcionāli saistītu apbūvētu nekustamo īpašumu, kura vērtība ir ne mazāka par 250 000 eiro. Vienlaikus jāizpilda vairāki citi nosacījumi, kas minēti likuma 23. pantā.
  • Turpmāk ārzemniekam, kurš apguvis pilna laika studijas augstskolā un ieguvis diplomu, būs tiesības pieprasīt TUA pagarinājumu uz laiku līdz sešiem mēnešiem.
  • Ja pastāv bēgšanas iespējamība vai ārzemnieks rada draudus valsts drošībai vai sabiedriskajai kārtībai un drošībai, Valsts robežsardzes amatpersona var ievietot aizturēto ārzemnieku Valsts policijas telpās īslaicīgās aizturēšanas vietā.

Imigrācijas likuma grozījumu galīgajā lasījumā, ko Saeima pieņēma 21. aprīlī, cita starpā bija noteikta 5000 eiro iemaksa valsts budžetā, ja ārzemnieks atkārtoti pieprasa TUA. Valsts prezidents likuma grozījumus atdeva otrreizējai caurlūkošanai Saeimā, norādot uz nepilnībām likumprojekta pamattekstā un pārejas noteikumos.

Imigrācijas likuma redakcijā, kas stājas spēkā 1. jūlijā, ir noteikts:

  • ārzemniekam, pirmo reizi atjaunojot TUA saistībā ar nekustamā īpašuma iegādi un ieguldījumiem banku subordinētajā kapitālā, iemaksa 5000 eiro apmērā valsts budžetā nebūs jāveic;
  • ārzemniekam, atkārtoti pieprasot uzturēšanās atļauju saistībā ar ieguldījumiem kapitālsabiedrībās un valsts vērtspapīru pirkšanu, iemaksa valsts budžetā netiek piemērota.
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU