SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
30. aprīlī, 2010
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Finanses
3
3

Lauksaimniekiem – kredīti apgrozāmajiem līdzekļiem

Šis īstermiņa kredīts apgrozāmajiem līdzekļiem lauksaimniekiem būs bankai jāatdod viena gada laikā pēc tā saņemšanas.

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV

Valdība otrdien, 27. aprīlī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus „Kārtība, kādā piešķir valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības produkcijas ražošanai”. Noteikumi regulēs kārtību, kādā lauksaimniecības primārajiem produktu ražotājiem (saimnieciskās darbības veicējiem), atzītām lauksaimniecības pakalpojumu sabiedrībām, kā arī augļu un dārzeņu ražotāju grupām būs iespēja pretendēt uz apgrozāmo līdzekļu iegādei paredzētu aizdevumu.

ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta Valsts atbalsta plānošanas nodaļas vecākais referents Ritvars Zapereckis teic, ka kredītu apgrozāmajiem līdzekļiem nodrošinās parakstītais līgums starp Valsts kasi un Hipotēku un zemes banku par aizdevuma piešķiršanu. Šis lauksaimniekiem svarīgais līgums spēkā stāsies vienlaikus ar jauno noteikumu „Kārtība, kādā piešķir valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības produkcijas ražošanai” spēkā stāšanos pēc to publicēšanas oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis”.

Vecākais referents arī piebilst - sākotnējā variantā bijis iecerēts, ka aizdevuma kopējais apmērs būs 26 miljoni latu un viena aizdevuma lielums svārstīsies robežās no 5 tūkstošiem līdz 2 miljoniem latu. Tomēr pēc diskusijām ar starptautiskajiem aizdevējiem kredītlīnijas lielums grozīts un valdības pieņemtie noteikumi paredz, ka atbalstam paredzētā summa sākotnēji būs 10 miljoni latu, bet vienam lauksaimniecības produktu ražošanas uzņēmumam (saimnieciskās darbības veicējam), atzītai lauksaimniecības pakalpojumu sabiedrībai un augļu un dārzeņu ražotāju grupām pieejamā aizdevuma summa būs robežās no 5 tūkstošiem līdz 700 tūkstošiem latu. Gala termiņš, līdz kuram lauksaimnieki var pieteikties apgrozāmo līdzekļu atbalstam, ir 2011. gada 31. decembris.

"Gala termiņš, līdz kuram lauksaimnieki var pieteikties apgrozāmo līdzekļu atbalstam, ir 2011. gada 31. decembris."

„Tomēr pastāv iespēja, ka rudenī pēc situācijas analīzes valsts budžetā un ekonomikā kredītlīniju apgrozāmo līdzekļu aizdevumam varētu palielināt,” min vecākais referents. „Protams, visu noteiks situācija valstī un apgrozāmo līdzekļu trūkuma aktualitāte.”

Tiesa, kredītu apgrozāmajiem līdzekļiem banka nepiešķirs tiem saimnieciskās darbības veicējiem, atbilstīgai lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvai sabiedrībai un augļu un dārzeņu ražotāju grupai, kurai ir nodokļu parāds, ja vien nav noslēgta vienošanās ar Valsts ieņēmumu dienestu par nodokļu parāda atmaksas grafiku un vienošanās nosacījumi tiek pildīti.

Šis īstermiņa kredīts lauksaimniekiem bankai būs jāatdod viena gada laikā pēc tā saņemšanas. Aizdevuma kredītprocenti būs robežās no 4 līdz 10 procentiem, to lieluma noteikšana katram klientam individuāli ir bankas kompetence. Hipotēku un zemes bankai lēmums par aizdevuma piešķiršanu jāpieņem ne ilgāk kā trīs nedēļu laikā pēc tam, kad saņemts lauksaimnieka iesniegums ar plānoto pasākumu aprakstu attīstības veicināšanai un apgrozāmo līdzekļu aizdevuma atmaksas nodrošināšanai, produktu aprakstu, plānoto naudas plūsmu un informāciju par līdz šim saņemto atbalstu.

"Pastāv iespēja, ka rudenī pēc situācijas analīzes valsts budžetā un ekonomikā kredītlīniju apgrozāmo līdzekļu aizdevumam varētu palielināt."

Iemesls palīdzēšanai šogad ir krasais cenu sarukums lauksaimniecības produktiem Latvijas un arī pasaules tirgū: 2009. gads zemniekus nesaudzēja nekādā veidā – ne dabas, ne iedzīvotāju pirktspējas, ne banku pretimnākšanas ziņā.

„Iecere bija šo kredītlīniju atvērt jau agrāk, pavasarī, lai atbalstītu zemniekus sējas darbos. Bet arī vasarā un ražas laikā nauda saimniekiem būs nepieciešama, piemēram, lopbarības iegādei, lopbarības sagatavošanai, ražas novākšanai un pirmapstrādei,” ir pārliecināts R.Zapereckis.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU