NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
24. maijā, 2023
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: E-vide
17
17

Lieto likumi.lv? Septiņi rīki, kas atvieglos ikdienas darbu

Publicitātes attēls

Jau desmit gadus ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir pieejama vietnes likumi.lv pašreizējā versija, kas lietotāju ērtībai darbam ar tiesību aktiem sniedz dažādus rīkus un pakalpojumus. Lai izceltu īpaši noderīgus palīgus plašai auditorijai, oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” skaidro septiņas populāras pamatiespējas un piedāvā arī praktiskus videostāstus, kā tās izmantot.  

īsumā

Oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis”, sociālajos medijos uzsākot informatīvu kampaņu #AtverLikumiLV, atgādina par noderīgiem un ērtiem vietnes likumi.lv rīkiem:

“2013. gada 15. aprīlī “Latvijas Vēstnesis” publiskoja jauno vietnes likumi.lv testu. Savukārt mēnesi vēlāk – 24. maijā – notika pilnīga pāreja uz jauno vietni, kas darbojas vēl šodien un ko vidēji mēnesī apmeklē ap 250 000 reālo lietotāju no Latvijas: daļa to dara profesionālām vajadzībām, bet vairākums iedzīvotāju tiesību aktos ieskatās retāk – dažādās ikdienas dzīves situācijās, studiju vai darba vajadzībām,” skaidro Tiesību aktu sistematizācijas daļas vadītāja Sandra Zālīte.

Aprīlī likumi.lv bija 13. visvairāk apmeklētā Latvijas vietne.*  

Lai datubāzes lietošana būtu ērtāka, der izmantot tās pamatiespējas, kas krietni atvieglo lietotāja pieredzi.

Tāpēc jubilejas kontekstā oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” atgādina par dažiem vietnes rīkiem, sociālajos medijos uzsākot informatīvu kampaņu #AtverLikumiLV.  

Esam izvēlējušies akcentēt septiņas vietnes iespējas.

 • Skaidrojumi

Vai konkrētam likumam vai citam tiesību aktam ir jauns skaidrojums ar piemēriem? Plašai auditorijai īpaši noderīga ir tiesību aktu sasaiste ar rakstiem. Katra tiesību akta atvērumā ir izvēlne “Saistītie dokumenti” (datorā tā atrodas ekrāna labajā pusē), kurā izvietota arī sadaļa “Skaidrojumi”. Tajā ir apkopoti divi “Latvijas Vēstneša” tiesiskās informācijas resursi:  

1.      LV portāla (lvportals.lv) skaidrojumi un e-konsultācijas, kas pieejamas visiem interesentiem; 

2.      žurnāla “Jurista Vārds” (juristavards.lv) publikācijas, kas pieejamas žurnāla abonentiem. 

 • Tiesību aktu statuss

Dažās dzīves situācijās nepieciešams pārliecināties par likumā noteikto un pēc iespējas ātrāk noskaidrot, vai atrastais tiesību akts ir īstais. Tipisks gadījums: lietotāji izmanto “Google” un atver vietnes likumi.lv saturu no meklēšanas rezultātiem. Kā noskaidrot, vai, piemēram, atrastais vispār ir spēkā? 

Trīs ikonas lietotājam palīdz ātri saprast, kāds statuss ir tiesību aktam (likumam, valdības noteikumiem vai citam):  

 • zaļa ikona – tas ir spēkā;  
 • sarkana ikona – tas ir zaudējis spēku,  
 • pelēka ikona – tas vēl nav spēkā. 

Turklāt, ja likums vai cits tiesību akts ir zaudējis spēku un tā vietā ir nācis jauns, tad virs atvērtā dokumenta būs norāde ar saiti uz spēkā esošo regulējumu. 

 • Ceļa zīmju attēli pie punktiem

Latvijā šobrīd ir 316 ceļa zīmes un 59 ceļa apzīmējumi. Vai par kādas nozīmi pēkšņi radušās šaubas? Ātra uzziņa ir klikšķa attālumā: šī informācija var noderēt ceļu satiksmes dalībniekiem – automašīnu, sabiedriskā transporta, motociklu, velosipēdu un elektrisko skrejriteņu vadītājiem vai gājējiem. 

Proti, brīžos, kad radusies neskaidra situācija un operatīvi jāpārbauda kādas zīmes vai apzīmējuma nozīme, lieti noder Ceļu satiksmes noteikumi, kas vietnē likumi.lv papildināti ar attēliem tieši tur, kur par tiem tiek runāts tekstā. Ceļa zīmju un apzīmējumu attēli izvietoti uzreiz pie punktiem, kuros tie minēti. 

Rīku joslā izvietota ikona – ceļa zīmes simbols –, ar kuru šo iespēju var gan atslēgt, gan ieslēgt. 

 • Paziņojumi e-pastā

Tiesību aktu skaits katru dienu mainās – kāds pieņemts no jauna, kāds stājas spēkā, kāds zaudē spēku. Vai var pieteikties paziņojumiem par izmaiņām kādā konkrētā tiesību aktā? “Latvijas Vēstnesis” piedāvā iespēju par izmaiņām uzzināt nekavējoties. Lietotāji ar pāris klikšķiem var pieteikties uz šādiem vietnes likumi.lv paziņojumiem: 

 • publicēti jauni grozījumi;  
 • mainījies tiesību akta statuss;  
 • uz cita tiesību akta pamata izdots jauns tiesību akts. 

Paziņojumus var saņemt gan norādītajā e-pasta adresē, gan pieslēdzoties savam likumi.lv kontam. 

 • Tematiskās mapes

Vietnē likumi.lv ir publicēti 108 600 tiesību akti, no tiem 1687 ir spēkā esoši likumi, neskaitot grozījumus (situācija 24. maijā). Piemēram, lai katru reizi nevajadzētu no jauna meklēt noteikumus ar gariem nosaukumiem vai jau apkopotos likumus varētu izvietot pārredzamāk, likumi.lv piedāvā iespēju tos sakārtot mapēs – darbam, studijām, mājām vai citā sev aktuālā tematiskā griezumā.  

 • Katru tiesību aktu (skatīt rīku joslu virs dokumenta) ir iespējams pievienot sadaļai “Mani tiesību akti”.  
 • Sarakstu var kārtot personalizētās mapēs, katrai piešķirot nosaukumu. 

! Konts kolēģiem jeb rīks, kas atvieglo darbu iestādēm, uzņēmumiem un citiem, kad ar atlasītiem dokumentiem būtu jādarbojas kolektīvā. Vietnē likumi.lv var izmantot iespēju izveidot savu kontu un saglabāt savai nozarei atbilstošos tiesību aktus. Pieeju var piešķirt kolēģiem.   

Sava likumi.lv konta sadaļā “Mani tiesību akti” var aplūkot izveidotās mapes, kā arī rediģēt un/vai dzēst tās. 

 • Iespējas pie panta

Kā nosūtīt saiti vai atsauci uz konkrētu pantu, ne visu garo likuma tekstu? Atsevišķas rīku joslas iespējas ir pieejamas arī pie katra atsevišķa panta, tostarp lietotājs var iegūt tiešo saiti uz konkrēta likuma pantu vai noteikumu punktu. Piemēram, draugam vai kolēģim var nosūtīt saiti nevis uz visu Darba likumu, bet gan uz pantu par pārtraukumiem darbā, darbinieka tiesībām uz īslaicīgu prombūtni, atvaļinājumu vai piemaksu darbā. Tāpat šo konkrēto satura vienību ir iespējams izdrukāt vai saglabāt kā PDF.  

Pie katra panta labajā pusē ir trīs punktiņi, uz kuriem uzklikšķinot parādās visas attiecīgā panta iespējas. Reģistrētie lietotāji pie panta var pievienot arī savas piezīmes. 

 • Pašvaldību saistošie noteikumi vienuviet

Latvijā ir 43 pašvaldības, un katrai ir savi noteikumi. Kādu sodu var piemērot par nenopļautu zāli? Kāda ir kārtība uzņemšanai bērnudārzā, skolā? Tas viss – ērti apskatāms vietnē likumi.lv: https://likumi.lv/ta/veids#domes.  

Likumi.lv piedāvā visu pašvaldību saistošos noteikumus vienuviet, sakārtotus pēc konkrētām pašvaldībām. Lietotāju ieguvums: tiesību akti pieejami aktuālajā redakcijā un ar jau iekļautiem jaunākajiem grozījumiem. 

Videostāstu cikls ir pieejams arī “Latvijas Vēstneša” “Youtube” kontā atsevišķā sarakstā #AtverLikumiLV

Videogids prasīgam lietotājam  

Lietotājiem ar padziļinātām vajadzībām īpaši var noderēt videogids, kurā ir parādīts, kā meklēt tiesību aktus, kādas iespējas ir tiesību aktu sarakstos un atvērumos, rīku joslas opcijas, iespējas pie pantiem un personalizētās iespējas.  

Videogids ir pieejams gan tā pilnajā versijā, gan atsevišķi pa daļām, lai ikviens interesents rastu atbildes uz saviem jautājumiem pēc iespējas ātrāk. Visi video ir pieejami oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” “Youtube” kontā atsevišķā atskaņošanas sarakstā:

Par vietnes likumi.lv iespējām var uzzināt, sekojot “Latvijas Vēstneša” sociālo mediju kontiem: feisbuka un tvitera, kā arī instagrama profilam. 

Zini un izmanto!  

“Latvijas Vēstnesis” ir valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma (vestnesis.lv, likumi.lv, lvportals.lv, žurnāls “Jurista Vārds”/juristavards.lv). 

* Starptautiskās interneta pētniecības aģentūras “Gemius” dati.   

Labs saturs
17
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI