NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
02. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 10 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselība
20
20

Covid-19 ierobežojumi pēc svētkiem būtiski nemainīsies

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Gan Lieldienās, gan pēc svētku brīvdienām publiski un privāti pasākumi ir aizliegti. No 7. aprīļa privāti ārpus telpām drīkstēs tikties divas mājsaimniecības (līdz 10 cilvēkiem). Kamēr epidemioloģiskā situācija neuzlabojas, arī sabiedriskās ēdināšanas vietas turpina darbu, izsniedzot tikai ēdienu un dzērienus līdzi ņemšanai.

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Lai gan ārkārtējā situācija uzreiz pēc svētku brīvdienām, 6. aprīlī, noslēgsies, līdz šim noteiktie epidemioloģiskās drošības pasākumi būtiski netiks mainīti. Kaut arī saslimstības kritums nav vērojams, pārskatot un saglabājot līdzšinējos ierobežojumus, valdība ir saredzējusi iespēju piesardzīgi paplašināt izglītības procesu un mazumtirdzniecību klātienē.

īsumā
  • No 7. aprīļa pašvaldībās, kurās divu nedēļu saslimstības rādītājs uz 100 000 cilvēku nepārsniedz 200, klātienē var organizēt mācības 1.–6. un 12. klases skolēniem.
  • 7.–11. klases skolēniem mācības klātienē var notikt rotācijas kārtībā, lai klases izglītības iestādē savstarpēji nepārklātos.
  • Klātienē varēs organizēt klātienes nodarbības ārpus telpām grupām līdz 10 cilvēkiem profesionālās ievirzes izglītībā, interešu izglītībā un mākslinieciskās ievirzes kolektīvi.
  • No 7. aprīļa būs atļauta privāta pulcēšanās ārpus telpām starp divām mājsaimniecībām.
  • Ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, no 7. aprīļa klātienes tirdzniecību vairs neierobežos preču saraksti.
  • Lielajos t/c (>7000 m2) varēs darboties tikai pārtikas un higiēnas preču veikali, aptiekas, optikas preču veikali, ziedu veikali, grāmatnīcas un preses tirdzniecības vietas.
  • Neatkarīgi no preču sortimenta un tirdzniecības platības durvis pircējiem varēs vērt visi veikali, kuriem ir atsevišķa ieeja un kuri neatrodas lielā t/c (>7000 m2).
  • Mazākos tirdzniecības centros varēs strādāt visas tirdzniecības vietas.
  • No 7. aprīļa būs atļauta arī ielu tirdzniecība.
  • Sabiedriskās ēdināšanas vietas turpina darbu, izsniedzot ēdienu un dzērienus līdzņemšanai.

Izmaiņas galvenokārt skar regulējuma juridisko pusi, jo līdz ar ārkārtējās situācijas beigām spēku zaudēs Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. Tajā noteiktie ierobežojumi tiek pārcelti uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” ar grozījumiem, kas stāsies spēkā 7. aprīlī. Līdz tam ikvienam ir saistoši līdzšinējie ierobežojumi.

Pilnvaras turpināt noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu.

Atbilstoši likumā noteiktajam, ja saslimstība pieaugs, Ministru kabinets drošības pasākumus var arī pastiprināt, ieviešot jaunus ierobežojumus. Pagaidām gan tos paredzēts ar lielu piesardzību mazināt.

Drošības pasākumi klātienes izglītībā

Arī pēc 7. aprīļa klātienē turpinās darboties bērnudārzi. Lai mazinātu Covid-19 izplatības risku, darbiniekiem būs jāturpina stingri ievērot epidemioloģiskās drošības prasības, tostarp jālieto mutes un deguna aizsegs. Arī turpmāk bērnudārzu darbiniekiem reizi nedēļā tiek veikts tests.

Pārējos izglītības līmeņos primāri noteikts, ka mācības notiek attālināti, taču ar vairākiem izņēmumiem, ņemot vērā izglītību un bērnu psihoemocionālo veselību kā vienu no valdības prioritātēm.

No 7. aprīļa pašvaldībās, kurās divu nedēļu saslimstības rādītājs uz 100 000 cilvēku nepārsniedz 200, klātienē var organizēt mācības 1.6. un 12. klases skolēniem. 7.11. klases skolēniem mācības klātienē var notikt rotācijas kārtībā, lai klases izglītības iestādē savstarpēji nepārklātos. Lai atsāktu mācības klātienē, izglītības iestādē jānodrošina epidemioloģiskās drošības prasības un darbinieku iknedēļas testēšana.

Visā Latvijā joprojām būs pieejamas arī individuālas klātienes konsultācijas 12. klases skolēniem un tiem izglītojamajiem, kuri ir pakļauti mācību pārtraukšanas riskam, un profesionālās izglītības programmu apguvē tiem, kuriem 2021. gada pirmajā pusē jākārto valsts pārbaudes darbi. Klātienes konsultācijas notiek tikai pēc pedagoga individuāla aicinājuma atbilstoši epidemioloģiskās drošības kārtībai. Konsultācijas laiks nedrīkst pārsniegt 40 minūtes.

Pašvaldībās, kurās jaunu Covid-19 inficēto skaits uz 100 000 iedzīvotāju divās nedēļās pārsniedz 200, 12. klasei varēs organizēt mācības klātienē ne vairāk kā divas dienas nedēļā priekšmetos, kuros tiek kārtoti centralizētie eksāmeni. Citu klašu skolēniem šajās pašvaldībās var organizēt līdz piecām klātienes nodarbībām nedēļā ārpus telpām un nepārsniedzot 10 cilvēku skaitu grupā.

No 7. aprīļa klātienē varēs organizēt klātienes nodarbības ārpus telpām grupām līdz 10 cilvēkiem profesionālās ievirzes izglītībā, interešu izglītībā un mākslinieciskās ievirzes kolektīvi.

Pasākumi un privātas tikšanās

Arī pēc Lieldienām gan privāti, gan publiski pasākumi būs aizliegti. Tomēr no 7. aprīļa klātienē drīkstēs organizēt gājienus un piketus ārpus telpām līdz 10 personām, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Savukārt privāti ārpus telpām drīkstēs tikties divas mājsaimniecības (līdz 10 cilvēkiem). Spēkā saglabāsies līdzšinējā norma, ka bērēs un neatliekamu kristību ceremonijā atļauts pulcēties līdz desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām, ievērojot distanci no apkārtējiem un lietojot mutes un deguna aizsegu.

Prasības drošākai tirdzniecībai

Kā līdz šim, mazumtirdzniecības vietās un tirgus paviljonos arī turpmāk būs jānodrošina vismaz 25 kvadrātmetri vienam apmeklētājam un jāorganizē vienvirziena plūsma. Vietās, kurās ir pieejami ratiņi, groziņi vai iepirkšanās somas, to skaits nedrīkst pārsniegt veikalā pieļaujamo cilvēku skaitu un ieeja veikalā bez tā ir aizliegta.

Tirdzniecības vietu drīkst apmeklēt pa vienam, izņemot bērnus līdz 12 gadu vecumam un cilvēkus, kuriem ir nepieciešama asistenta palīdzība. Tirdzniecības vietās gan telpās, gan ārā darbiniekiem un apmeklētājiem ir jālieto mutes un deguna aizsegs.

Ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, no 7. aprīļa klātienes tirdzniecību vairs neierobežos preču saraksti. Ministru kabinets ņēma vērā ekspertu vērtējumu, ka pilnība tirdzniecības centru darbības atsākšana rada pārāk lielu pulcēšanās risku, līdz ar to saslimstības pieauguma risku. Tāpēc tirdzniecības centros, kuru platība pārsniedz 7000 kvadrātmetru, varēs darboties tikai pārtikas un higiēnas preču veikali, aptiekas, optikas preču veikali, ziedu veikali, grāmatnīcas un preses tirdzniecības vietas.

Līdz ar to no 7. aprīļa tirdzniecības centros ar klātienes tirdzniecību vairs nevarēs nodarboties tie veikali, kuru sortimentā ir preču sarakstos iekļautās preču grupas. Savukārt pakalpojumu sniedzēji tirdzniecības centros varēs turpināt darbību kā līdz šim.

Toties no 7. aprīļa neatkarīgi no preču sortimenta un tirdzniecības platības durvis pircējiem varēs vērt visi veikali, kuriem ir atsevišķa ieeja un kuri neatrodas tirdzniecības centrā, kura tirdzniecības platība ir lielāka par 7000 kvadrātmetriem. Mazākos tirdzniecības centros varēs strādāt visas tirdzniecības vietas. Protams, gan tirgotājiem, gan pircējiem jāievēro drošības prasības.

Tāpat no 7. aprīļa būs atļauta arī ielu tirdzniecības organizācija bez izklaides pasākumiem, piemēram, tematiskajiem svētkiem un atrakcijām. Šādos tirdziņos drīkstēs piedalīties līdz 20 tirgotājiem un organizatoram jānodrošina vismaz divu metru attālums starp stendiem, apmeklētāju plūsma un teritorijas norobežojums.

Jāturpina distancēties un ievērot roku higiēnu

Tā kā pandēmija neatkāpjas, arī turpmāk ikvienam jāievēro drošas sadzīves principi – roku un virsmu dezinfekcija, telpu vēdināšana, fiziska distance no apkārtējiem, kā arī masku lietošana darbā un publiskās vietās. Tāpat jācenšas izmantot iespējas saņemt pakalpojumus attālināti, iepirkties internetā un izmantot bezskaidras naudas norēķinus, informē Valsts kanceleja.

Ņemot vērā, ka Covid-19 izplatība visstraujāk notiek slēgtās telpās, arī pēc Lieldienām jāievēro norādes sabiedriskajā transportā, lai tā piepildījums nepārsniegtu 50%.ieteicams iespēju robežās izvairīties no sabiedriskā transporta lietošanas un izvēlēties alternatīvus pārvietošanās veidus, piemēram, ar kājām vai velosipēdu.

Ministru kabinets 1. aprīlī apstiprināja arī drošības prasības, kādas sabiedriskās ēdināšanas jomā būs jāievēro gan ēdinātājiem, gan apmeklētājiem tad, kad epidemioloģiskā situācija valstī būs pietiekami droša (par to tiks lemts atsevišķi), lai varētu klātienē sākt darboties ēdināšanas vietu āra teritorijas. Taču līdz tam sabiedriskās ēdināšanas vietas turpina darbu, izsniedzot ēdienu un dzērienus līdzņemšanai.

Labs saturs
20
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU