NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
30. augustā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Ārlietas
10
10

Bez maksas un elektroniski – kāpēc un kā jāreģistrējas, dzīvojot Apvienotajā Karalistē

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Ieva Leiniša, LETA

Ņemot vērā, ka Apvienotā Karaliste (AK), visticamāk, izstāsies no Eiropas Savienības (ES) pēc diviem mēnešiem – šā gada 1. novembrī –, Ārlietu ministrija aicina Apvienotajā Karalistē dzīvojošos Latvijas pilsoņus sakārtot formālās attiecības ar rezidences valsti un reģistrēties pastāvīgajam statusam AK.

īsumā
  • Šobrīd bezvienošanās breksita scenārija risks ir augstāks nekā jebkad iepriekš.
  • Reģistrēšanās pastāvīgajam statusam Apvienotajā Karalistē nodrošinās Eiropas Savienības pilsoņu tiesības un ļaus izvairīties no iespējamiem sarežģījumiem.
  • Reģistrēšanās ir bezmaksas un vienkārši veicama elektroniski.
  • Šā gada 31. jūlijā savu statusu Lielbritānijā bija reģistrējuši tikai 31 800 Latvijas pilsoņu, kaut arī saskaņā ar oficiālajiem datiem šajā valstī dzīvo vismaz 117 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Latvijas pilsoņiem, kuri AK plāno uzturēties pēc breksita, reģistrēšanās nodrošinās ES pilsoņu tiesības un ļaus izvairīties no iespējamiem sarežģījumiem. Tādēļ aicinām visus Latvijas iedzīvotājus, kuriem Apvienotajā Karalistē dzīvo bērni, ģimenes locekļi, radi un draugi, sarunās ar tuviniekiem nopietni vērst uzmanību uz nepieciešamību savlaicīgi sakārtot tiesisko statusu. Reģistrēšanās ir bezmaksas un vienkārši veicama elektroniski.

Jaunākā informācija no AK Iekšlietu ministrijas liecina, ka Latvijas pilsoņi pastāvīgajam statusam reģistrējas kūtri. Šā gada 31. jūlijā savu statusu AK bija reģistrējuši tikai 31 800 Latvijas pilsoņu, kaut arī saskaņā ar oficiālajiem datiem AK dzīvo vismaz 117 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Kopvērtējumā Latvija reģistrēšanās aktivitātes ziņā ir 11. vietā visu ES dalībvalstu vidū.

Ārlietu ministrija ir aicinājusi nozaru ministrijas, Latvijas Banku, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru aktualizēt rīcības plānus bezvienošanās breksita gadījumā. Šobrīd Ārlietu ministrija gatavo informatīvo ziņojumu par Latvijas gatavību bezvienošanās breksitam un AK–ES nākotnes attiecībām izskatīšanai 17. septembra Ministru kabineta sēdē.

Kā ziņots iepriekš, AK izstāšanās no ES datums ir pagarināts līdz 31. oktobrim. Tādējādi, ja vien atlikušo divu mēnešu laikā nestājas spēkā Izstāšanās līgums vai netiek lemts par atkārtotu 50. panta pagarinājumu, AK kļūs par trešo valsti jau šā gada 1. novembrī.

Ņemot vērā breksita procesā valdošo neskaidrību un to, ka AK parlaments jau vairākas reizes balsojumā noraidījis ES–AK sarunu rezultātā panākto vienošanos par Izstāšanās līgumu un tam pievienoto politisko deklarāciju par ES–AK nākotnes attiecību ietvaru, šobrīd bezvienošanās breksita scenārija risks ir augstāks nekā jebkad iepriekš.

Uzziņai

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU