NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
12. jūnijā, 2019
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Tieslietas
12
12

Satversmes komentāru ciklu papildina piektais sējums – “Likumdošana”

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No ceturtdienas interesentiem ir pieejams jaunais Satversmes komentāru sējums “Latvijas Republikas Satversmes komentāri. V nodaļa. Likumdošana”. Oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” apgādā iznākusī grāmata ir piektais izdevums monogrāfiju ciklā, kas veltīts pamatlikumam.

Grāmata “Latvijas Republikas Satversmes komentāri. V nodaļa. Likumdošana” ir līdz šim nebijis pētījums par Latvijas parlamentārismu, kas veltīts visam satversmiskajam likumdošanas procesam. Fundamentālais pētījums tapis Satversmes zinātnisko komentāru projekta ietvaros, kļūstot par septīto komentēto Satversmes nodaļu. Jaunais izdevums papildina monogrāfiju ciklu, kurā līdz šim iznākuši jau četri sējumi, kas veltīti šādām Satversmes nodaļām:

Likumdošanas satversmisko procedūru pētījums ilga vairāk nekā trīs gadus, un tā rezultāts ir monogrāfija 592 lappušu apjomā. Izdevums ietver ne tikai atsevišķu Satversmes normu komentārus, bet arī vērtīgus rakstus par likumdošanu pielikumā “Piezīmes par likumdošanas procesu”.

Šo sadaļu sagatavojuši labākie jomas lietpratēji. Tajā ir ieteikumi, kas balstās uz novērojumiem, nevis tikai sausi konstatējumi, sniegtas vadlīnijas labu likumu izstrādei un rosināti priekšlikumi likumdošanas procesa uzlabošanai nākotnē.

Izdevuma autoru kolektīvā, kurā sadarbojās 38 zinātnieki, pētnieki un lietpratēji, vairums ir Latvijas Universitātes mācībspēki un praktiķi no Saeimas, Satversmes tiesas, Valsts prezidenta kancelejas un Tieslietu ministrijas.

Pateicoties projektam “Vēstnesim – 100”, grāmatā pieejams arī pētījums par oficiālo publikāciju – likumdošanas procesa noslēguma posmu – Latvijas tiesiskajā sistēmā no tās pirmsākumiem 1918. gadā.

Jaunākā Satversmes komentāru sējuma atvēršana norisinājās Saeimā otrdien, 11. jūnijā.  Atklājot pasākumu, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece pateicās juristu saimei, kas piedalījās šajā valstiski svarīgajā projektā. Satversmē ir aptuveni 3600 vārdu, un šī lakonisma dēļ īpaši svarīgs ir tās gars – to palīdz izprast interpretācija, proti, Satversmes komentāri.

Klātesošos uzrunāja jaunievēlētais Valsts prezidents un viens no komentāru autoriem Egils Levits, Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele un Satversmes komentāru zinātniskā projekta vadītājs Ringolds Balodis.

Latvijas ļoti kodolīgā konstitūcija novērtēta kā latviešu juridiskās domas piemineklis. Kāpēc tai ir vajadzīgi komentāri biezos sējumos? Satversmē izteiktās normas bez skaidrojumiem var būt grūti izprotamas. Tādēļ komentāri ir kā zinātnisks izziņas avots par Satversmes normām, kas noder, saskaroties ar to praktisko pielietojumu. Šie skaidrojumi kalpo gan kā mācību, gan izziņas līdzeklis. Tādi tiek rakstīti arī daudzās valstīs, kurās konstitūcija ir daudz plašāka un vairāk paskaidrojoša nekā Latvijā.

Komentāri un arī citi juridiskie teksti ir kā virsbūve Satversmes tekstam. Viens vārds “Satversme” jau izraisa domu, vārdu, ideju eksploziju, kas nepārtraukti turpinās. Kāds izlasīs jaunos komentārus, un tā radīsies jaunas domas, piemēram, par pašu vārdu “likumdošana”. E. Levits: “Komentāri ir augstākā virsotne, kas sasniegta Satversmes interpretācijā, bet būs jaunas virsotnes, kas pēc tam tiks attīstītas tālāk, balstoties uz šiem komentāriem.”

Latvijas Universitātes projekta ietvaros, kas ilgst jau vairāk nekā 10 gadu, pirmā Satversmes komentāru grāmata “Latvijas Vēstneša” apgādā iznāca 2011. gadā. Satversmei ir ievads un astoņas nodaļas, no kurām tagad komentētas ir septiņas. Uzsākta arī Satversmes II nodaļas “Saeima” komentēšana, kas drīzumā noslēgs dižprojektu, veidojot sešu monogrāfiju kopumu.

Jaunāko izdevumu “Latvijas Republikas Satversmes komentāri. V nodaļa. Likumdošana” no 13. jūnija var iegādāties “Latvijas Vēstneša” Klientu centrā (Bruņinieku ielā 53, Rīgā), pasūtījumu iespējams noformēt arī elektroniski: lv.lv/gramatas. Izdevums būs pieejams arī grāmatnīcās.

GALERIJA

Foto: Santa Sāmīte

9
Labs saturs
12
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI