Mantojumam jāpiesakās gada laikā

J
jautā:
11. janvārī, 2016
Valija

Mana gados vecāka draudzene, kas nav radiniece, ir uzrakstījusi man mantojumu, esmu vienīgā mantiniece (viņai pieder dzīvoklis un zemes gabaliņš). Draudzenei nav bērnu, vecāku, vīrs miris. Vai neatraidāmie mantinieki ir mirušā vīra pusbrāļa dēls, draudzenes māsas bērni, kuri dzimuši un dzīvo ASV? Uz cik ilgu laiku tiek izsludināta pieteikšanās uz mantojumu un vai tā tiek izsludināta tikai Latvijas Vēstnesī? Paldies!

A
atbild:
02. februārī, 2016
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Saskaņā ar Civillikuma 404.pantu mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:

1) pirmā šķirā manto, bez pakāpju tuvuma izšķirības, visi tie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem, no vienas puses, un mantojuma atstājēju, no otras puses, nav citu lejupējo, kam būtu tiesība mantot;

2) otrā šķirā manto mantojuma atstājēja pēc pakāpes tuvākie augšupējie, kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni;

3) trešā šķirā manto mantojuma atstājēja pusbrāļi un pusmāsas un pirms viņa mirušo pusbrāļu un pusmāsu bērni;

4) ceturtā šķirā manto pārējie pēc pakāpes tuvākie sāņu radinieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās.

Normatīvie akti paredz, ka mantojumam ir jāpiesakās gada laikā kopš personas nāves.

MK noteikumi Nr.618 „Noteikumi par mantojuma reģistra un mantojuma lietu vešanu” paredz, ka mantojuma atklāšanos izsludina oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Plašāks skaidrojums par testamentāro mantošanu rakstā „Mantojuma pieņemšanas veidi: testamentārā mantošana”.