TĒMA: Nodokļi

Par mikrouzņēmuma darbinieku sociālo iemaksu aprēķināšanu

J
jautā:
25. maijā, 2014
Gatis Lazdiņš

Strādāju uzņēmumā, kurš ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Kopā uzņēmumā esam četri darbinieki. Mana alga ir 500,00 eiro, pārējiem trīs darbiniekiem 650,00 eiro. Uzņēmuma apgrozījums pēdējā ceturksnī bija 1402,80 eiro. Kā es varētu aprēķināt, cik lielas ir tieši par mani veiktās VSAOI?

A
atbild:
17. jūnijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Sukure, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Mikrouzņēmumu nodoklis – 9% no apgrozījuma - ir vienots nodokļa maksājums, kas ietver šādus nodokļus:

  • valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSOAI), iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmējdarbības riska valsts nodevu par mikrouzņēmuma darbiniekiem;
  • uzņēmumu ienākuma nodokli, ja mikrouzņēmums atbilst uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja pazīmēm;
  • mikrouzņēmuma īpašnieka iedzīvotāju ienākuma nodokli par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumu daļu.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs aprēķina un maksā mikrouzņēmumu nodokli, nevis atsevišķi aprēķina un maksā budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, riska nodevu, kā arī neveic obligātās iemaksas.

Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 7.panta pirmajā un otrajā daļā noteikts, ka mikrouzņēmumu nodokli par taksācijas perioda apgrozījumu mikrouzņēmums maksā četras reizes gadā par katra ceturkšņa apgrozījumu. Mikrouzņēmums iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam.

Maksājot mikrouzņēmumu nodokli 9% apmērā, uz VSAOI tiek attiecināti 65% no mikrouzņēmumu nodokļa. Tātad, ja mikrouzņēmuma darbiniekam rodas tiesības saņemt sociālās apdrošināšanas pakalpojumus (slimības, bezdarbnieka, maternitātes, vecāku pabalstus un citu valsts garantētos sociālā nodrošinājuma maksājumus), tie būs salīdzinoši mazi.

Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 9.pantā ir noteikts gan tas, ka mikrouzņēmumu nodokli maksājošā mikrouzņēmuma darbinieks ir sociāli apdrošināms, gan sociālo iemaksu reģistrēšanas kārtība katram darbiniekam. Korektam aprēķinam svarīga arī cita informācija, ne tikai Jūsu nosauktās summas.

Valsts ieņēmumu dienests sniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA)  informāciju par mikrouzņēmumu darbiniekiem, mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju un informāciju par aprēķinātajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kā arī mikrouzņēmuma veiktajiem mikrouzņēmumu nodokļa maksājumiem. VSAA pārbauda un reģistrē iesniegtās ziņas, kā arī aprēķina valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu. To nosaka Ministru kabineta 2010.gada 5.oktobra noteikumi Nr.951 „Kārtība, kādā Valsts ieņēmumu dienests sniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ziņas par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām”.

Sociālo iemaksu aprēķinam ir noteiktas formulas.

Lūdzām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras speciālistu veikt aprēķinu, pieņemot, ka runa ir par darbinieku, kurš ir apdrošināms visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem un ka strādāts pilnus mēnešus.

VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Solvita Sukure izklāstīja:

VSAA aprēķina mikrouzņēmuma (turpmāk – MU) darbiniekiem valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu, ņemot vērā MU darbinieku skaitu katrā ceturkšņa mēnesī, faktiskos ienākumus ceturkšņa mēnesī (Ien(MUd)), MU darbinieku apdrošināšanas statusiem atbilstošo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi un MU aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par ceturksni (I(MU)) sekojošā kārtībā:

1.solis. Katram MU darbiniekam aprēķina nosacītās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (I(MUd)), kādas tās būtu veicamas vispārējā kārtībā saskaņā ar likumu „Par valsts sociālo apdrošināšanu” atbilstoši deklarētajiem ceturkšņa mēneša faktiskajiem ienākumiem un MU darbinieka apdrošināšanas statusam noteiktajai valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmei. VSAOI likme 2014.gadā ir 34,09%.

Darbinieks

Alga mēnesī (EUR)

I(MUd) mēnesī

VSAOI 34,09% (EUR)

I(MUd) ceturksnī

VSAOI 34,09% (EUR)

Nr.1

170,45

511,35

Nr.2

221,585

664,755

Nr.3

221,585

664,755

Nr.4

221,585

664,755

Σ I(MUd)

835,205

 2.solis. Nosaka MU darbinieku iemaksu objekta aprēķināšanas ceturkšņa koeficientu (K), izmantojot formulu:

K= I (MU) : Σ I(MUd), kur

I (MU) - MU aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par ceturksni;

I(MUd) - katram MU darbiniekam aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Aprēķina MU nodokli, 9% no ceturkšņa apgrozījuma

9% no 1402,80=126,252 EUR

Aprēķina I (MU) (65% no MU nodokļa)

65% no 126,252=82,0638 EUR ceturksnī

Aprēķina K

82,0638/2505,615=0,0327519591

 3.solis. Katram MU darbiniekam aprēķina sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu (IO (MUd)), izmantojot formulu: IO (MUd) = Ien(MUd)) x K, kur

 Ien(MUd) - MU darbinieku faktiskie ienākumi ceturkšņa mēnesī;
K - MU darbinieku iemaksu objekta aprēķināšanas ceturkšņa koeficients.

Alga mēnesī (EUR)

Obligāto iemaksu objekts mēnesī (EUR)

Darbiniekam Nr.1

500x0,0327519591= 16,38

Darbiniekam Nr.2

650x0,0327519591= 21,29

Darbiniekam Nr.3

650x0,0327519591= 21,29

Darbiniekam Nr.4

650x0,0327519591= 21,29

 Katram MU darbiniekam aprēķina valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atbilstoši 3.solī aprēķinātajam sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektam, ņemot vērā MU darbinieka noteikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi.