Ja pilngadīgs bērns mācās un nestrādā, vecākam ir jāmaksā uzturlīdzekļi

J
jautā:
08. novembrī, 2023
Māris

Labdien! Meitai ir 19 gadu, viņa dzīvo pie mātes (vecāki ir oficiāli šķīrušies), mācās augstskolā, neklātienes studijās. Vai uzturlīdzekļi jāturpina maksāt, ja meita studē augstskolā (neklātienes studijās)? Ja ir, līdz kuram bērna vecumam tie jāmaksā, ja mācības ir neklātienes studijas? Vai uzturlīdzekļi pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas ir jāieskaita meitas kontā, ja līdz tam tie tika ieskaitīti bērna mātes bankas kontā? Paldies, gaidīšu atbildi!

A
atbild:
12. decembrī, 2023

Civillikuma 179. panta pirmā daļa noteic, ka vecākiem ir pienākums uzturēt bērnu, līdz viņš spēj pats sevi apgādāt. Ja pilngadību sasniedzis bērns mācās, bet nestrādā, vecākiem ir pienākums viņu uzturēt. Praksē ir pieņemts, ja bērns mācās, tostarp augstskolā, bet nestrādā, vecākam ir jāuztur bērns līdz 24 gadu vecumam.

Pēc bērna pilngadības uzturlīdzekļi vecākam ir jāmaksā pašam bērnam, ieskaitot tos viņa norēķinu kontā.