TĒMA: Tieslietas

Atpakaļpirkuma izlietošanas tiesības un to noilgums

J
jautā:
08. oktobrī, 2023
Inga

Persona aizdeva naudu īstermiņā. Īstermiņā naudu nespēju atdot, jo tā ir liela summa. Tad persona uzrakstīja īpašuma pirkuma līgumu, noformējot pie notāra (abpusēji parakstīts). Pēc īpašuma pārdošanas tika noformēts atpakaļpirkuma līgums, uz nosacītu laiku piemērojot atpakaļpirkšanas summu (abpusēji parakstīts). Atpakaļpirkuma laikam tuvojoties, īpašumu vēlos atpirkt. Persona (aizdevējs) izvairās no atpakaļpārdošanas, vairākas reizes gadā mainot savu deklarēto dzīvesvietu, kaut arī dzīvo faktiskajā dzīvesvietā, tādējādi vilcinot īpašuma atpakaļpirkuma darījuma nosacīto laiku. Kas notiek, ja atpakaļpirkšanas termiņš tuvojas un persona nav izpildījusi vienošanās nosacījumus?

A
atbild:
11. oktobrī, 2023
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar Civillikuma 2054. pantu ar atpakaļpirkuma līgumu pircējs uzņemas savu pirkto lietu pārdot atpakaļ pārdevējam pēc viņa pieprasījuma. Likuma 2055. pants nosaka: ja atpakaļpirkuma tiesība aprobežota ar zināmu termiņu, tad, termiņam notekot, atpakaļpirkuma tiesība izbeidzas. Tādējādi, lai izlietotu savas atpakaļpirkuma tiesības, jums ir jāvēršas pie pircēja ar pieprasījumu, norādot, ka vēlaties izmantot savas atpakaļpirkuma tiesības. Pretējā gadījumā, neizsakot šādu pieprasījumu norunātajā laikā, jūsu atpakaļpirkuma tiesības izbeigsies. Ja persona izvairās no atpakaļpirkuma līguma saistību izpildes, jums savu tiesību aizsardzības nolūkā jāvēršas ar prasību tiesā. Ceļot prasību tiesā, nebūs jāraizējas par atpakaļpirkuma tiesības noilguma iestāšanos, jo Civillikuma 1902. pants noteic: tiesības izlietošana, ceļot prasību tiesā vai vēršoties pie šķīrējtiesas, pārtrauc noilgumu, turklāt jau notecējušais laiks vairs nav ieskaitāms un sāk tecēt jauns noilguma termiņš.