E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29110
Lasīšanai: 4 minūtes

Kur vērsties, ja Valsts robežsardzes dēļ nokavēts reiss

J
jautā:
09. aprīlī, 2023
Roberts

Sveiki! Braucot uz lidostu, mani aizturēja Valsts robežsardze uz aizdomu pamata, ka es it kā atrodoties apreibinošo vielu ietekmē. Viņu dēļ es nokavēju reisu. Vai ir jēga tiesāties, lai viņi man kompensētu izmaksas par lidojumu? Vai viņiem nebija jāpiedāvā eksprestests narkotiku pārbaudei? Varu simtprocentīgi apgalvot, ka esmu tīrs, jo narkotikas nelietoju.

A
atbild:
20. aprīlī, 2023
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likuma 4. panta pirmajai daļai, lai personai rastos tiesības saņemt atlīdzinājumu, nepieciešams konstatēt, ka iestāde rīkojusies prettiesiski, proti, izdevusi prettiesisku administratīvo aktu vai veikusi prettiesisku faktisko rīcību, vai arī konstatēt tās bezdarbību, ja iestādei bija pienākums rīkoties, taču tā nav rīkojusies prettiesiski. Tiesu praksē ir atzīts, ka prasījums par atlīdzinājumu ir pakārtots pamatprasījumam (skatīt Augstākās tiesas 2012. gada 4. jūnija spriedumu lietā Nr. SKA-205/2012 un 2013. gada 6. jūnija sprieduma lietā Nr. SKA-259/2013 (A420709610) 10. punktu).

Tādējādi, lai lemtu par atlīdzinājumu, ir jābūt konstatētam, ka attiecībā uz personu ir noticis nepamatots aizskārums, kas nodarīts ar tādu izpildvaras darbību, kas vērtējama kā administratīvais akts vai faktiskā rīcība Administratīvā procesa likuma izpratnē.

Ja tomēr uzskatāt, ka Valsts robežsardze ir rīkojusies prettiesiski, saskaņā ar Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likuma 15. pantu jums ir tiesības vērsties Valsts robežsardzē ar iesniegumu, lūdzot kompensēt jums radītos zaudējumus.

Atbilstoši minētā likuma 16. pantam iesniegumā par zaudējuma atlīdzinājumu norāda:

  • tās iestādes nosaukumu, kurai iesniegts iesniegums;
  • iesniedzēja vārdu, uzvārdu, personas kodu un dzīvesvietu, bet juridiskajai personai – nosaukumu, reģistrācijas numuru un juridisko adresi;
  • prasījumu;
  • faktus, kas, pēc iesniedzēja domām, pamato tiesības uz zaudējuma atlīdzinājumu;
  • bankas kontu, uz kuru zaudējuma atlīdzinājums pārskaitāms.

Iesniegumam jāpievieno arī pierādījumi, kas apliecina zaudējuma nodarīšanas faktu un zaudējuma apmēru, un attiecīgo dokumentu kopijas, uzrādot šo dokumentu oriģinālus vai noteiktā kārtībā apliecinātus norakstus. Ja iesniegums nosūtīts pa pastu, tam pievieno noteiktā kārtībā apliecinātus dokumentu norakstus vai kopijas. Iesniegumā var norādīt lietas juridisko pamatojumu un citas ziņas, kas var būt svarīgas lietas izskatīšanā. Prasījumā norāda prasītā zaudējuma atlīdzinājuma kopējo summu. Ja tiek prasīts atlīdzinājums par vairākiem zaudējuma veidiem, iesniegumā var norādīt par katru zaudējuma veidu prasītā zaudējuma atlīdzinājuma summu.

Atbilstoši minētā likuma 17. pantam privātpersona iesniedz iesniegumu par zaudējuma atlīdzinājumu gada laikā no dienas, kad tā uzzināja vai tai vajadzēja uzzināt par zaudējumu, bet ne vēlāk kā piecu gadu laikā no iestādes prettiesiskā administratīvā akta stāšanās spēkā vai prettiesiskas faktiskās rīcības veikšanas dienas. Ja privātpersona nokavējusi šī panta pirmajā daļā minētos termiņus, iestāde, tiesa vai tiesnesis tos var atjaunot pēc šīs privātpersonas motivēta lūguma, ja nokavēšanas iemeslu atzīst par attaisnojamu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 220 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU