E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28303
Lasīšanai: 4 minūtes

Maternitātes un vecāku pabalsta aprēķināšana, ja, esot BKA, gaidāms otrs bērns

J
jautā:
06. janvārī, 2023
Silva

Vai man pienāksies maternitātes pabalsts otrajam bērnam, ja nebūšu nostrādājusi trīs mēnešus? Vai darbā būtu jāatgriežas agrāk, lai būtu nostrādāti trīs mēneši, tas ir, 19.02.2023.? Pirmais bērns piedzima 07.07.2021. B lapa tika noslēgta 19.09.2021. BKA tika paņemts uz pusotru gadu. Ja pareizi saprotu, tad darbā jāatgriežas 19.03.2023. Tagad gaidu otro bērnu un pirmsdzemdību atvaļinājumā (dekrētā) būtu jādodas 20.05.2023. Otrs bērns piedzims, kad pirmajam vēl nebūs 3 gadi, tad vecāku pabalsts nebūs mazāks kā par pirmo bērnu. Paldies!

A
atbild:
18. janvārī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No jautātā saprotams, ka esat darba attiecībās un atrodaties bērna kopšanas atvaļinājumā līdz 19.03.2023. Tiesības uz maternitātes pabalstu ir sociāli apdrošinātai personai. Tātad, ja uz 20.05.2023. būsiet darba attiecībās, tad jums būs tiesības saņemt gan maternitātes pabalstu par gaidāmo mazuli, gan vecāku pabalstu. Lai būtu tiesības uz maternitātes pabalstu, jums nav agrāk jāatgriežas darbā. Kvalifikācijas periodā, neatkarīgi no valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas, ieskaita laiku, kurā māmiņa ir atradusies grūtniecības/dzemdību atvaļinājumā vai bērna kopšanas atvaļinājumā.

Maternitātes pabalsts

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums.

Ja jums maternitāte (darbnespēja saistībā ar grūtniecību) tiks noteikta no 20.05.2023., tad 12 kalendāro mēnešu periods, par kuru būtu aprēķināms maternitātes pabalsts, ir no 03.2022. līdz 02.2023.

Ja visā vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā alga nav bijusi pārejošas darbnespējas, grūtniecības/dzemdību atvaļinājuma, bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējo iemaksu algu nosaka par 12 mēnešu periodu, atkāpjoties līdz pirmajam mēnesim, kurā bija iemaksu alga.

Vecāku pabalsts

Vecāku pabalstu jums aprēķinās no jauna. Proti, no jauna aprēķinās vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un pabalsta apmēru.

Vecāku pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, no kura šis pabalsts tiek piešķirts. Vidējo iemaksu algu vecāku pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina līdzīgi kā maternitātes pabalstam. Arī šajā gadījumā no 12 mēnešu perioda tiek izslēgtas pārejošas darbnespējas, bērna kopšanas atvaļinājuma, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dienas.

Lai vecāku pabalstu par nākamā bērna kopšanu piešķirtu lielākajā apmērā, veic salīdzināšanu pabalsta apmēriem –, kāds aprēķināts no jauna un kāds bija aprēķināts par iepriekšējā bērna kopšanu. Izmaksās pēc apmēra lielāko pabalstu. Šāds nosacījums ir spēkā, ja nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais bērns, par kuru bija piešķirts pabalsts, nav sasniedzis 3 gadu vecumu.

Būtiski, ka nosacījums par pabalsta apmēra “saglabāšanu” ir tikai vecāku pabalstam, uz maternitātes pabalstu tas neattiecas. Maternitātes pabalsts tiks aprēķināts no jauna un var atšķirties no iepriekš saņemtā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU