TĒMA: Tieslietas

Par neatņemamās daļas izprasīšanu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. jūlijā, 2022
Arnete

Labdien! Ja divas māsas no mātes ir saņēmušas dāvinājumu – katra savu zemes īpašumu –, vai mātes nāves gadījumā viena vai otra māsa var pieprasīt otras dāvinājuma daļu? Vai kāds cits radinieks to var darīt, kaut arī īpašumtiesības zemesgrāmatā ir nostiprinātas uz (meitas) māsas vārda?

A
atbild:
24. novembrī, 2022

Saskaņā ar Civillikuma 1922. pantu tikai tad, ja dāvinājums ir izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas (Civillikuma 422. pants un turpmākie panti), tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai viņiem šīs daļas izdod. Aprēķinot neatņemamo daļu, par pamatu jāņem dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Bet, ja šī manta vēlāk ir pavairojusies, tad jāievēro gan pavairojums, gan tas, kas neatņemamās daļas tiesīgajam novēlēts rīkojumā nāves gadījumam. Ja māte dzīves laikā vai pēc nāves katrai no meitām būs nodevusi mantu, kas atbilst neatņemamās daļas apmēram, tad prasīt neatņemamo daļu māsai no māsas nebūs tiesību. Savukārt attiecībā uz citu radinieku tiesībām uz mantojumu jāzina, vai māte mantojumā ir atstājusi vēl kādu mantu, uz kuru varētu pretendēt citi neatņemamās daļas tiesīgie bez abām māsām (piemēram, citi mātes bērni, vīrs). Ja šādas mantas nav un pastāv neatņemamās daļas tiesīgie, viņi varētu prasīt no apdāvinātajiem izmaksāt neatņemamo daļu (nevis īpašuma daļu, bet neatņemamās daļas izmaksu naudā).