Tēva tiesības celt prasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu saviem pilngadīgajiem bērniem

J
jautā:
14. jūnijā, 2021
Mintauts

Labdien! Dzīvoju Somijā viens ar trim bērniem (16, 18, 21 g.). Visi mācās un sevi neuztur. Par jaunāko saņemu uzturlīdzekļus. Vai man ir tiesības no mātes, kura dzīvo Latvijā, pieprasīt finansiālo palīdzību vecāko bērnu skološanai? Bērni ir dzimuši Latvijā un ir Latvijas pilsoņi. Paldies!

A
atbild:
16. jūlijā, 2021
Marika Mure
juriste

Atbilstoši Civillikuma 179. panta pirmajā daļā noteiktajam vecāku pienākums ir samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt.

Ņemot vērā, ka jūsu bērni mācās, un pieņemot, ka tie nespēj sevi apgādāt, teorētiski pastāv iespēja piedzīt naudas līdzekļus arī pārējo divu bērnu uzturam no atsevišķi dzīvojošā vecāka.

Tomēr, izšķiroties par labu prasības celšanai tiesā, jāņem vērā, ka līdz ar bērnu pilngadības iestāšanos jums kā tēvam vairs šādu tiesību nav. Prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu šajā gadījumā ir tiesīgi celt vienīgi paši pilngadību sasniegušie bērni.