Zvērināts notārs gādā par tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatās

J
jautā:
08. decembrī, 2020
Anita Bedrīte

Vēlos uzzināt, vai man ir visi dokumenti, lai es savu īpašumu varētu reģistrēt zemesgrāmatā. Man ir 1) tiesas spriedums, lieta Nr. 2972/2 (1998. g.), ka man ir mirušā vīra īpašuma mantojuma tiesības; 2) VZD kadastra informācija mantojuma lietai no 20.06.11.; 3) Vidusdaugavas reģionālās nodaļas kadastra izziņa no 2006. g. 3. oktobra; 4) Vidusdaugavas reģ. nod. būvju tehniskās inventarizācijas lietu kopsavilkums no 2006. g. 02.10. (ar atzīmi par reģistrāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā). Līdz šim brīdim nav notikušas nekādas izmaiņas īpašumā. Vai ar šiem dokumentiem pietiek, vai ir vajadzīgi vēl kādi? Kā iesniegt dokumentus zemesgrāmatā?

A
atbild:
29. decembrī, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Sazinoties ar Tiesu administrāciju, kas ir tieslietu ministra padotībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kura organizē un nodrošina rajonu (pilsētu) tiesu, apgabaltiesu un zemesgrāmatu nodaļu administratīvo darbu, norādāms, ka jums ar visiem minētajiem dokumentiem vispirms jādodas pie notāra.

Atbilstoši Notariāta likuma 65. pantam zvērinātam notāram piekrīt:

  • taisīt notariālos aktus;
  • taisīt apliecinājumus;
  • pieņemt glabājumā naudu, vērtspapīrus un dokumentus;
  • pieņemt glabājumā saistības priekšmetu;
  • vest mantojuma lietas;
  • sastādīt mantas dalīšanas projektus likumā paredzētajos gadījumos;
  • vest laulības šķiršanas lietas;
  • legalizēt Latvijā izsniegtu publisku dokumentu ar apliecinājumu (“Apostille”);
  • veikt darbības, kas saistītas ar tiesību un tiesību nodrošinājumu nostiprināšanu zemesgrāmatā, ja nostiprinājumu pamato zvērināta notāra sastādīts notariāls akts;
  • veikt citas likumos paredzētās darbības.

Proti, Notariāta likuma 66. pants noteic, ka zvērinātam notāram ir atļauts gādāt par tiesību un tiesību nodrošinājumu nostiprināšanu zemesgrāmatās.

Atrast notāru var Latvijas notāru mājaslapā.