TĒMA: Nodokļi

Deklarējot attaisnotos izdevumus, var atgūt daļu samaksātā ienākuma nodokļa

J
jautā:
13. novembrī, 2020
Inese

Vai attaisnotie izdevumi un iedzīvotāja ienākumu nodoklis ir viens un tas pats pie pārmaksāto nodokļu atmaksas?

A
atbild:
16. novembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jā, attaisnotie izdevumi ir saistīti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts, ka, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, attaisnotajos izdevumos nodokļu maksātājam ir tiesības iekļaut izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu. Ja ir deklarēti šādi attaisnotie izdevumi, tad to uzskata par pārmaksāto nodokli, un no deklarētās izdevumu summas var atgūt 20%. Tas ir – tiek atmaksāta summa (pārmaksātais nodoklis) mazākās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes apmērā.

 Nodokļa maksātājam gadā maksimālā summa, no kuras var atgūt 20 % iedzīvotāju ienākuma nodokli, ir 600 eiro. Līdz ar to lielākā summa, ko var atgūt gadā kā pārmaksāto nodokli, ir 120 eiro. Nodokļu maksātājs var deklarēt gan savus izdevumus, gan ģimenes locekļu izdevumus (katram gada norma ir 600 eiro).

Nodokļa pārmaksa var veidoties arī citos gadījumos. Piemēram, ja persona gada laikā samaksājusi lielāku nodokļa apmēru, nekā nepieciešams, jo nav bijis izmantots nodokļa atvieglojums par apgādājamo, arī citos gadījumos.