Uz zādzībām nelielā apmērā attiecināma krimināltiesiskā likumdošana

J
jautā:
04. aprīlī, 2013
Askolds Reimanis

Labdien. Kādreiz sanāk nejauši situācija, kad aizmirstas samaksāt veikalā par kādu produktu, un šajā sakarā jautājums: līdz kādai naudas summai skaitās neliels apjoms? No kādas naudas summas var sākt ierosināt krimināllietu par veikalā paņemtu preci, par ko nejauši aizmirsies samaksāt? Un līdz kādai naudas summai tiek sastādīts tikai administratīvais protokols? Jeb arī zādzības fakts 175.p.1.daļa tiek fiksēts jau ar 1 santīma zādzību?

A
atbild:
10. aprīlī, 2013
Valsts policija
Ilmārs Spalva, Kriminālpolicijas attīstības biroja speciālists

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss neparedz administratīvā pārkāpuma protokolu sastādīšanu par zādzībām nelielā apmērā. Šie jautājumi tiek risināti krimināltiesiskās likumdošanas kontekstā. Kriminālatbildība par zādzību nelielā apmērā ir paredzēta Krimināllikuma (KL) 180.pantā. Savukārt neliela apmēra jēdziens ir dots likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 22.pantā (neliels apmērs - ja nozagtās lietas vērtība nepārsniedz vienu Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu, kas bija kriminālpārkāpuma izdarīšanas brīdī (šobrīd minimālā mēnešalga ir Ls 200)). Likumdevējs nav noteicis minimālo naudas summu, no kuras iestājas kriminālatbildība pēc KL 180.panta. Ja runājam par zādzībām, kas veido niecīgas naudas summas, tad ar prokurora piekrišanu policija, izvērtējot notikuma apstākļus, var atteikt uzsākt kriminālprocesu, pamatojoties uz  Kriminālprocesa likuma 373.panta 21.punktu (izmeklētājs ar prokurora piekrišanu vai prokurors var atteikt kriminālprocesa uzsākšanu, ja izdarīts noziedzīgs nodarījums, kuram ir noziedzīga nodarījuma pazīmes, bet ar kuru nav radīts tāds kaitējums, lai piespriestu kriminālsodu).