E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19059
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Īrniekam ir tiesības deklarēties

J
jautā:
09. janvārī, 2020
Jānis

Labdien! Aptuveni četrus gadus esmu bijis deklarējies skolas dienesta viesnīcā, bet saistībā ar tās renovācijas darbiem deklarācijas atcels, arī īres līgumus neslēgs. Esmu 2. grupas invalīds. Nav iespēja nekur citur deklarēties. Ko iesākt šajā situācijā? Esmu dzirdējis, ka var reģistrēt dzīvesvietu, bet, ja nebūšu deklarējies, tad nesaņemšu soda naudu? Pašvaldībai tika uzrakstīts iesniegums par iestāšanos dzīvokļu rindā, bet gaidīšana rindā var ieilgt vairākus gadus.

A
atbild:
13. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Cik saprotams, problēmas ir divas. Jums jāatrod jauna dzīvesvieta un jānokārto deklarēšanās.

Ja īrēsiet dzīvokli un par to būs noslēgts īres līgums, tad tajā vajadzētu būt iespējai arī deklarēties. Ne vienmēr izīrētāji tam piekrīt. Taču Dzīvesvietas deklarēšanas likums noteic, ka īrniekam ir tiesības deklarēt savu dzīvesvietu īpašumā, kuru viņš īrē.

Likums paredz arī vēl kādu iespēju – dzīvesvietas reģistrāciju. Likuma 10. pants (“Dzīvesvietas reģistrācija pēc iestādes iniciatīvas”) noteic, ka ziņas par to personu dzīvesvietu, kuras savu dzīvesvietu nav deklarējušas, Iedzīvotāju reģistrā aktualizē pašvaldība, ja tiek konstatēts nekustamais īpašums (ar adresi), kurā šī persona dzīvo. Šajā gadījumā uzskatāms, ka persona dzīvo tajā nekustamajā īpašumā, kurā tā pavada diennakts atpūtai nepieciešamo laiku vismaz vienu reizi nedēļā vai arī proporcionāli tādu pašu diennakts atpūtai nepieciešamo laiku citā noteiktā laika periodā.

Ja dzīvesvietas īrei Jums nav pietiekami daudz līdzekļu, ja ienākumi ir mazi, pēc palīdzības jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā. Sociālo atbalstu var saņemt trūcīgie un maznodrošinātie iedzīvotāji arī īres maksājumu segšanai.

Tas, vai Jūsu tiesības saglabāt rindu uz dzīvokli ietekmē pašreizējo dzīves apstākļu izmaiņas, jānoskaidro pašvaldības iestādē, kurā kārtojāt dokumentus uzņemšanai dzīvokļa rindā.

Katrā ziņā nevienu jautājumu nevajadzētu atstāt pašplūsmā, iestādēm ir jāzina, kādā adresē Jūs esat sasniedzams, uz kuru Jums var pienākt iestāžu korespondence.

Piemēram, arī likums “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” (saskaņā ar kuru Jūs acīmredzot esat uzņemts dzīvokļu rindā) noteic: “Dzīvojamo telpu piedāvā īrēt, rakstveidā par to paziņojot attiecīgajai personai. Paziņojumā norāda piedāvātās dzīvojamās telpas adresi, platību, istabu skaitu, stāvu, kurā šī telpa atrodas, labiekārtojuma līmeni, īres maksas apmēru, īres līguma termiņu, kā arī dienu, kad persona var iepazīties ar piedāvāto dzīvojamo telpu. Atbildi uz dzīvojamās telpas īres piedāvājumu persona sniedz ne vēlāk kā nedēļu pēc paziņojumā norādītās dienas, kurā personai bija iespējams iepazīties ar piedāvāto dzīvojamo telpu.”

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU