TĒMA: Pensijas

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā

J
jautā:
17. septembrī, 2019
Inita

Labdien! Man ir 3 bērni, un pirms mēneša nomira bērnu tēvs. Iesniedzu dokumentus, lai bērniem tiktu izmaksāta apgādnieka zaudējuma pensija. Taču saņēmu atteikumu, jo jābūt 15 gadu darba stāžam, bet ir tikai 14,9 gadi. Ko tagad darīt? Sanāk dzīvot ar 134 eiro mēnesī. Bērni vēl ir mazi.

A
atbild:
20. septembrī, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Dace Prenclava, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Ausma Ziemele , Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” normām tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir mirušā apgādnieka bērniem, ja apgādnieks ir bijis apdrošinātā persona un viņa kopējais apdrošināšanas stāžs  nav mazāks par 15 gadiem.

Savukārt, ja apgādniekam, kurš miris, nav apgādnieka zaudējuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā apdrošināšanas stāža, piešķir valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma normām.

Tiesības uz pabalstu ir Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārvalstniekiem un bezvalstniekiem, kuri zaudējuši apgādnieku un pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā. Taču tiesību uz pabalstu nav personām, kuras Latvijā saņēmušas termiņuzturēšanās atļauju.

Ja persona saņem citas valsts pensiju, kas ir vienāda ar valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru vai to pārsniedz, valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu nepiešķir.

Personai, kura saņem citas valsts pensiju, kas nesasniedz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, piešķiramo valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu samazina par summu, kas atbilst citas valsts piešķirtās pensijas apmēram.

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apgādnieka zaudējuma gadījumā minimālais apmērs katram bērnam mēnesī ir:

  • līdz sešu gadu vecumam (ieskaitot): 92,50 eiro;
  • līdz sešu gadu vecumam (ieskaitot) bērnam ar invaliditāti kopš bērnības: 106,72 eiro;
  • no septiņu gadu vecuma: 111,00 eiro.