“Šobrīd esam ES fondu plānošanas perioda vidū – tas ir īstais brīdis izvērtēt, kā pieejamos resursus izmantot visefektīvāk. Vidusposma izvērtējums un apstiprinātie programmas grozījumi ļauj mums elastīgi pielāgot investīcijas aktuālajām nacionālajām prioritātēm: stiprināt drošību, attīstīt transporta infrastruktūru, kā arī sniegt atbalstu vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem,” norāda finanšu ministrs Arvils Ašeradens.
Kopumā drošības un noturības stiprināšanai paredzētas investīcijas 171,1 miljona eiro apmērā, tostarp:
- 33,3 milj. eiro – kiberdrošības uzlabošanai valsts pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) sistēmās;
- 35 milj. eiro – enerģētiskās neatkarības stiprināšanai (biometāna ievades punkti, ģeneratori, pieslēgumu jaudas u. c.);
- 4,3 milj. eiro – militārās mobilitātes uzlabošanai (Daugavpils Vienības tilta pārbūve);
- 13,8 milj. eiro – infrastruktūras attīstībai ar divējādu lietojumu reģionos – gan civilām, gan aizsardzības vajadzībām (piemēram, pievedceļi Sēlijas poligonam);
- 3,9 milj. eiro – industriālo parku attīstībai reģionos;
- 24,6 milj. eiro – jaunu katastrofu pārvaldības centru izveidei;
- 22,2 milj. eiro – civilās aizsardzības patvertņu ierīkošanai.
Papildus 34 miljoni eiro paredzēti Inovāciju fonda izveidei Ekonomikas ministrijas pārraudzībā, lai atbalstītu stratēģiski nozīmīgas investīcijas Latvijā, īpaši STEP jomās (Strategic Technologies for Europe Platform). Tās ietver mākslīgā intelekta, uzlaboto materiālu, pusvadītāju, biotehnoloģiju un citas augstas pievienotās vērtības tehnoloģijas.
Sociālās drošības stiprināšanai 27,3 miljoni eiro tiek pārdalīti Labklājības ministrijas pārziņā esošajai Eiropas Sociālā fonda Plus programmai, lai turpinātu atbalstu vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem. Finansējums nodrošinās pārtikas paku un pamata materiālās palīdzības pieejamību arī turpmākajos gados.
Transporta jomas investīciju pārstrukturizācijai paredzēti 463,8 miljoni eiro, galveno uzmanību veltot dzelzceļa attīstībai. No tiem:
- 325,4 milj. eiro – dzelzceļa investīcijām: lidostas “Rīga” (RIX) stacijas izbūvei, savienojumam ar Rīgas centrālo staciju, kā arī peronu un dzelzceļa infrastruktūras modernizācijai;
- 104,6 milj. eiro – bateriju elektrovilcienu (BEMU) iegādei un uzlādes infrastruktūras izveidei;
- 31,9 milj. eiro – lielo ostu infrastruktūras attīstībai ar divējādu lietojumu (gan civilām, gan aizsardzības vajadzībām), piemēram, piekļuves un loģistikas uzlabošanai;
- 1,9 milj. eiro – pretdronu aizsardzības sistēmas izveidei lidostā “Rīga”.
Lai paātrinātu investīciju ieviešanu un samazinātu kavējumu riskus, rosinātas arī atsevišķas pārdales ~ 100 miljonu eiro apmērā ministriju resoru pārvaldīto investīciju ietvaros. Finansējums tiks novirzīts prioritārām un augstas gatavības investīcijām, tādējādi veicinot efektīvāku ES fondu īstenošanu.
Vienlaikus FM turpina arī darbu pie ES fondu administratīvā sloga mazināšanas, lai atvieglotu un paātrinātu projektu ieviešanu.
Pirms virzīšanas valdībā Programmas grozījumu priekšlikumi prezentēti sociālajiem un sadarbības partneriem, kā arī saskaņoti ES fondu Uzraudzības komitejā.
Pēc valdības apstiprinājuma grozījumi tiks iesniegti Eiropas Komisijai (EK). Finansējuma pārdales un elastības finansējums būs pieejams pēc EK pozitīva lēmuma.
Ņemot vērā Eiropas Komisijas virzītos Regulas grozījumus (ReARM iniciatīvu), kas paredz plašākas iespējas investīcijām aizsardzībā un ieviešanā, FM sadarbībā ar nozaru ministrijām izvērtēs iespējas šī gada rudenī virzīt vēl vienu Programmas grozījumu kārtu. Tās ietvaros plānots paplašināt atbalstāmo investīciju klāstu drošības un aizsardzības jomās.
* Pārdalēs minētās summas attiecināmas uz ES fondu daļu (bez nacionālā līdzfinansējuma).