“Sensorium” – pieredze tumsā
Brauciena sākumā dalībnieki viesojās sociālajā uzņēmumā “Sensorium” – muzejs tumsā, kur vājredzīgu un neredzīgu gidu vadībā devās pusotru stundu ilgā ekskursijā. Pilnīgā tumsā, paļaujoties vien uz tausti un dzirdi, apmeklētāji pārvietojās caur dažādām ikdienas situācijām – darba kabinetam, ielai, veikalam un parkam – cenšoties atpazīt priekšmetus un orientēties telpā. Muzeja izveidotājs Maksims Mihejevs šo ideju aizguvis Vācijā un vēlējies līdzīgu pieredzi piedāvāt arī Latvijā. Tagad iepazīt vājredzīgu un neredzīgu cilvēku ikdienu un tās izaicinājumus muzeja piedāvātajās programmās iespējams gan pieaugušajiem, gan skolēnu grupām.
Pieredzes stāsti, kas iedvesmo
Brauciena turpinājumā dalībnieki iepazinās ar zvanu centra “Sonido” sociālo projektu “Parunāsim?” – bezmaksas telefona līniju, kas sniedz emocionālu atbalstu ikvienam, kurš jūtas vientuļš. Līnijas operatori ir personas ar invaliditāti, bet periodiski tiek iesaistīti arī sabiedrībā pazīstami cilvēki – politiķi, aktieri un sportisti, vairojot sabiedrības izpratni un līdzdalību. “Vientulībai nav ne vecuma, ne dzimuma,” uzsver uzņēmuma vadītāja Inga Muižniece, “tādēļ “Parunāsim?” pieejams katru darba dienu, sniedzot cilvēkiem sajūtu, ka viņi nav vieni.”
Sociālais uzņēmums “Visi Var” iepazīstināja ar uzņēmuma daudzveidīgajām darbnīcām, kurās top kvalitatīvi šūti, adīti un kokapstrādes izstrādājumi. Tajās nodarbinātas personas ar invaliditāti un bērnu ar invaliditāti vecāki, kuriem tādējādi ir iespēja strādāt nepilnu darba laiku. Darbnīcās tapušie izstrādājumi ir pieejami uzņēmuma veikalos Siguldā, Smiltenē un Valkā, kā arī tiešsaistē, tematiskos tirdziņos un pat starptautiskajā platformā Etsy, radot iespēju sasniegt plašāku pircēju auditoriju. “Cilvēki ar invaliditāti Latvijā ir neizmantots resurss – viņi vēlas strādāt un spēj radīt kvalitatīvu darba rezultātu, ja vien tiek dota iespēja”, norāda uzņēmuma pārstāve Lauma Zulģe.
Brauciens noslēdzās sociālajā uzņēmumā “4 vēji”, kas specializējas kartona iepakojumu apstrādē un nodarbina sešas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Uzņēmējs Arnis Vējš atzīst, ka darbinieku integrēšana uzņēmuma ikdienā sākotnēji bijusi izaicinoša, taču gandarījums par viņu izaugsmi un dzīves kvalitātes uzlabošanos atsver visas grūtības: “Dodot iespēju strādāt cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, viņi pakāpeniski sevi parāda kā uzticamus, centīgus, un ar laiku arī produktīvus darbiniekus”. Uzņēmējs uzteic arī lielisko sadarbību ar daudzfunkcionālo sociālo pakalpojumu centru “Laipa”, kur mīt daļa no “4 vēji” darbiniekiem. Brauciena laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties arī ar centra darbību un klientu dzīvesstāstiem.
“Sociālās uzņēmējdarbības attīstība reģionā ir būtisks solis ceļā uz cilvēku ar īpašām vajadzībām veiksmīgu integrāciju darba tirgū un sabiedrībā kopumā. Iepazītie uzņēmumi apliecina, ka pastāv dažādi veidi, kā cilvēkiem ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem var nodrošināt darba iespējas, atbalstu un iespēju pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā, un tas patiesi iedvesmo”, secina brauciena organizatore ZPR uzņēmējdarbības eksperte Sandra Grigorjeva.
Iespēja turpināt pieredzes apmaiņu – nākamais brauciens jau martā
Nākamais pieredzes apmaiņas brauciens “Atklājot sociālo uzņēmumu potenciālu Latvijā un Lietuvā” norisināsies 20. martā Pasvales pašvaldībā, Lietuvā. Dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar Lietuvas sociālajiem uzņēmumiem, kas aktīvi veicina senioru iesaisti un vietējo kopienu stiprināšanu. Aicinām sekot līdzi informācijai, pieteikšanās tiks atvērta jau šonedēļ.