DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. februārī, 2025
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūrpolitika

Latvijas Muzeju padome pagaidām neatbalsta akreditācijas piešķiršanu Purvīša muzejam

Publicitātes attēls

Otrdien, 18. februārī, notika kārtējā Latvijas Muzeju padomes sēde. Darba kārtībā bija jautājums par Muzeju padomes 2023.–2024. gada darbības pārskatu, aktualizētā Muzeju nozares stratēģija 2025.–2027. gadam, informācija par kultūras mantojuma aizsardzību un glābšanu krīzes situācijās, Muzeju likuma grozījumi, kā arī jautājums par Purvīša muzeja pirmreizējo akreditāciju un atzinums par krājuma priekšmetu izņemšanu no P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja pamatkrājuma.

Latvijas Muzeju padome sēdē piekrita Purvīša muzeja akreditācijas komisijas slēdzienā izdarītajiem secinājumiem, ka biedrības „Purvīša muzejs” iniciatīva un līdzšinējās iestrādes, veicinot gleznotāja Vilhelma Purvīša atstātā kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, ir pamats muzeja attīstībai. Tomēr pirms akreditācijas saņemšanas Purvīša muzejam būtu nepieciešams precizēt izstrādāto muzeja darbības un attīstības stratēģiju.

Lēmums pieņemts 11 Muzeju padomes locekļiem balsojot par un 3 – pret; vēl 2 padomes locekļi sēdē nepiedalījās.

Purvīša muzeja darbības pilnveidošanai akreditācijas komisijas ziņojumā ir norādīts uz šādiem nepieciešamiem uzlabojumiem muzeja darbībā:

  • pārskatīt muzeja stratēģijā un krājuma politikā definēto krājuma darba mērķi, attīstības virzienus un, detalizēti izvērtējot esošo situāciju un krājuma papildināšanas iespējas, noteikt tos atbilstoši reālajai situācijai, saskaņojot ar plānotajiem sasniedzamajiem rezultātiem.
  • krājuma komplektēšanā turpmāk ievērot kritisku pieeju, nodrošinot krājuma priekšmetu saturiskās kvalitātes atbilstību muzejisko priekšmetu vērtības kritērijiem un veidojot krājumu, kas sniedz iespēju veikt krājuma izpētē balstītu pētniecības un komunikācijas darbu.
  • nodrošināt muzeja krājuma uzskaiti atbilstoši Ministru kabineta noteikumos noteiktajām krājuma uzskaites prasībām – priekšmetu reģistrēšanu inventāra grāmatā veikt noteikumos noteiktajā laikā, iegūšanas dokumentu noformēšanu veikt atbilstoši prasībām, iegūšanas dokumentos norādīt korektu priekšmetu pieņemšanas mērķi.
  • tāpat muzeja izstādi „Septiņi gudrie” papildināt ar informāciju par mākslinieku V. Purvīti un „Vecjaužu” māju nozīmi un saistību ar mākslinieku V. Purvīti. Iespēju robežās stiprināt pētnieciskos resursus kvalitatīva pētnieciskā darba nodrošināšanai.
  • izvērtējot resursu pieejamību, kas nepieciešami krājuma, pētniecības un komunikācijas darba veikšanai, izvirzīt stratēģiskos uzdevumus un mērķus, pamatojoties gan uz muzeja pieejamajiem personāla un finanšu resursiem, gan iezīmējot sasniedzamos rezultātus papildus saņemtā finansējuma gadījumā.

Muzeju padomi vada Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktora vietniece krājuma darbā (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos Kultūras ministrijas muzejus) Iveta Derkusova, Muzeju padomes priekšsēdētājas vietnieks ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos Kultūras ministrijas muzejus) Toms Ķikuts, Latvijas Nacionālā Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos Kultūras ministrijas muzejus) Iveta Ruskule, Latvijas Kara muzeja direktore (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos citu ministriju muzejus) Kristīne Skrīvere, Jūrmalas muzeja direktora vietniece pētniecības un krājumu jomā (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos pašvaldību muzejus) Inta Baumane, Aleksandra Čaka muzeja direktore (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos pašvaldību muzejus) Antra Medne, Rīgas Motormuzeja vadītāja vietnieks (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos autonomos

muzejus) Agris Šmits, biedrības „Žaņa Lipkes memoriāls” muzeja direktore (pārstāv Rīgas plānošanas reģiona akreditētos privātos muzejus) Lolita Tomsone, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore (pārstāv Vidzemes plānošanas reģiona akreditētos muzejus) Valda Dārgais, Bauskas muzeja vēstures nodaļas vadītājs (pārstāv Zemgales plānošanas reģiona akreditētos muzejus) Aigars Urtāns, J.Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja direktore (pārstāv Kurzemes plānošanas reģiona akreditētos muzejus) Agrita Ozoliņa, Naujenes novadpētniecības muzeja direktore (pārstāv Latgales plānošanas reģiona akreditētos muzejus) Evita Kusiņa-Koļesņika, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure, Kultūras informācijas sistēmu centra direktora vietniece Sandra Ozoliņa, Latvijas Muzeju biedrības priekšsēdētāja (pārstāv ar Latvijas muzeju profesionālo darbību saistītās nevalstiskās organizācijas) Zane Grīnvalde, Kultūras ministrijas Arhīvu, bibliotēku un muzeju nodaļas vadītāja Līga Dimante.

Atbilstoši Muzeju likumā noteiktajam Muzeju padome izveidota kā konsultatīva institūcija, kuras darbības mērķis ir veicināt institūciju sadarbību un lēmumu pieņemšanu jautājumos, kas saistīti ar valsts stratēģiju muzeju jomā, kā arī ar muzeju darbību un Nacionālā muzeju krājuma veidošanu un saglabāšan

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI