DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Strenčos notiks tikšanās “Gaujas plostnieki – no Strenčiem līdz UNESCO”

Publicitātes foto.

22. februārī plkst. 12.00 Strenču pilsētas bibliotēkā būs tematiska norise, kas veltīta Gaujas plostnieku tradīcijai un tās saglabāšanai mūsdienās. Ikviens aicināts uz tikšanos ar Gaujas plostniekiem un sarunu “Gaujas plostnieki – no Strenčiem līdz UNESCO”. Plkst. 13.00 norisināsies dokumentālās filmas par Gaujas plostniekiem “Plostam jāiet plosta ceļš” (režisori Anna Šteinberga-Muskare, Rolands Polītis) skatīšanās un tikšanās ar tās veidotājiem un varoņiem.

Jau divus gadus Gauja un Gaujas plostnieku amata prasmes ir ierakstītas UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā. Kā kaut kas tik unikāls varēja notikt? Kā tapa multinacionālais pieteikums “Plostnieku amata prasmes” kopā ar plostniekiem no Polijas, Spānijas, Vācijas, Austrijas, Čehijas? Kāpēc Strenči 2011. gadā kļuva par starptautisko plostnieku galvaspilsētu? Par to un daudz ko citu ar pieteikuma sagatavotāju Madaru Ribozolu, Gaujas plostniekiem Mārtiņu Gaigalu un Māri Mitrevicu sarunāsies Ieva Vītola, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošā pētniece un biedrības “Gaujas plostnieki” pārstāve. Sarunas laikā būs iespēja arī uzzināt Gaujas plostnieku pieredzi, ik gadu dodoties uz Starptautiskās plostnieku asociācijas asambleju – pagājušogad tā notika Somijā, šogad maijā notiks Spānijā, bet jau 2026. gada maija trešajā nedēļā – Latvijā, Strenčos.  

Norise turpināsies ar dokumentālās filmas par Gaujas plostniekiem “Plostam jāiet plosta ceļš” skatīšanos un tikšanos ar tās režisoru Rolandu Polīti un filmas varoņiem. Kaut filma savu brīvdabas pirmizrādi Strenčos piedzīvoja pērnā gada maijā Gaujas plostnieku svētku laikā, filmas skatīšanās kopā ar tās veidotājiem sniegs papildinošu pieredzi. Dokumentālā filma stāsta par Gaujas plostnieku tradīciju, tās būtību un lomu senāk un mūsdienās. Filma ir 57 minūtes gara, un tās galvenie varoņi ir Gauja un Gaujas plostnieki – gan tie, kuri šo tradīciju ir atjaunojuši un uztur mūsdienās (Romans Polītis, Mārtiņš Gaigals, Jānis Vāvere, Ivo Laktiņš, biedrības "Gaujas plostnieki" biedri un draugi), gan tie vīri, kuri līdz 20. gadsimta 70. gadiem strādājuši uz Gaujas kā koku pludinātāji (Ēriks Gumbelis, Uldis Jaukulis, Māris Mitrevics). Filmā redzami gan ziemīgi un pavasarīgi Gaujas skati, gan kadri no Strenču, Siguldas, Virešu Gaujmalas, Baltezera kanāla un Mazā Baltezera Alderos pie Ādažiem.

Filma ir Gaujas plostnieku mūsdienu dokumentācija, kas, no vienas puses, atklāj tradīcijas dzīvotspēju mūsdienās, kad Gauja vairs nav ūdensceļš kokmateriālu transportēšanai, no otras puses, sniedz arīdzan ieskatu Vidzemei savulaik raksturīgā aroda kultūrvēsturē.

Dokumentālo filmu veidojuši režisori Rolands Polītis un Anna Šteinberga-Muskare. Mūziku sacerējis komponists Arturs Maskats. Filmas operatori – Rolands Polītis, Renārs Muskars. Skaņas operators – Andrejs Pedčenko. Filmas producenti – Rolands Polītis, Ieva Vītola.

Filmas tapšanas projektu īstenojusi biedrība "Gaujas plostnieki", atbalstījuši – Valsts kultūrkapitāla fonds, uzņēmums "PATA", Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valmieras novada pašvaldība, Siguldas novada pašvaldība.

Laipni aicināts ikviens interesents! Norise ir bez maksas, tās ilgums ir apmēram divas stundas.

Tiekamies Strenčos kopā ar Gaujas plostniekiem gan februāra pēdējā sestdienā, gan maija trešajā nedēļā, kad atkal tiks siets Gaujas plosts un notiks Gaujas plostnieku svētki!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI