Rezolūcija tika pieņemta, 508 deputātiem balsojot par, 53 pret un 104 atturoties. Tajā stingri nosodītas Krievijas ļaunprātīgās darbības, iejaukšanās un hibrīdoperācijas pirms valsts prezidenta vēlēšanām un konstitucionālā referenduma par integrāciju ES 20. oktobrī. Deputāti norāda uz virkni iesaistīto, tostarp oligarhiem un Krievijas finansēto tīklu RT, kas nodarbojušies ar vēlētāju kukuļošanu, kiberoperācijām un informācijas kara īstenošanu. Viņi arī prasa ES un tās dalībvalstīm nodrošināt, ka Moldovai tiek sniegta visa nepieciešamā palīdzība, lai stiprinātu tās institucionālos mehānismus un spēju reaģēt uz hibrīddraudiem.
Krievijas destabilizējošās darbības Moldovā
Kā norāda deputāti, Moldovas drošības dienesti nesen paziņoja, ka Krievija ir iztērējusi aptuveni 100 miljonus eiro, lai iejauktos vēlēšanu procesos un panāktu balsojumu pret ciešākām saitēm ar ES. Moldovas iestādes 3. oktobrī atklāja Moldovas oligarha Ilana Šora finansētu plaša mēroga vēlētāju kukuļošanas shēmu, kuras ietvaros 130 000 moldāvu tika pārskaitīti 15 miljoni ASV dolāru. Nosodot šādu taktiku, Parlaments aicina Krieviju ievērot Moldovas neatkarību, pārtraukt provokācijas un izvest militāros spēkus no tās teritorijas. Deputāti arī atkārtoti aicina iznīcināt visu munīciju, kas glabājas Kobasnas noliktavā Piedņestras separātiskajā reģionā.
EP deputāti aicina noteikt papildu sankcijas pret Moldovas destabilizētājiem
Ņemot vērā pieaugošo Krievijas iejaukšanos, deputāti rezolūcijā aicina Padomi pieņemt turpmākas ES sankcijas pret personām, kas apdraud Moldovas suverenitāti. EP deputāti arī mudina valstis un teritorijas, kas uzņem no Moldovas aizbēgušos Ilanu Šoru, Vladimiru Plahotniuku un citus, izdot viņus Moldovai tiesāšanai.
Papildu atbalsts Moldovas dalībai ES
Eiropas Parlaments atkārtoti pauž atbalstu Moldovas virzībai uz ES, aicinot Eiropas Komisiju iekļaut šo valsti Pirmspievienošanās palīdzības instrumentā un nākamajā daudzgadu finanšu shēmā 2028.–2034. gadam par prioritāti noteikt finansējumu ES kandidātvalstīm. Tā kā sarunas ar Moldovu par pievienošanos ES jau ir sākušās, EP deputāti aicina paātrināt skrīninga procesu un savlaicīgi organizēt turpmākās starpvaldību konferences.
Lai palielinātu Moldovas noturību pret hibrīddraudiem, Parlaments mudina ES veidot ciešāku sadarbību ar šo valsti tādās jomās kā stratēģiskā komunikācija, atbalsts žurnālistiem un pilsoniskajai sabiedrībai, kā arī veicināt neatkarīgu mediju saturu krievu valodā.
Vispārīga informācija
ES iepriekš ir noteikusi sankcijas virknei Moldovas oligarhu un prokrievisko aktīvistu. Moldova pieteikumu dalībai ES iesniedza 2022. gada martā, un 2022. gada jūnijā tai tika piešķirts kandidātvalsts statuss. Eiropadome 2023. gada decembrī nolēma sākt pievienošanās sarunas ar Moldovu.