“Veidojot 2025. gada budžetu, vairākkārt tikos ar kultūras nozares pārstāvjiem, skaidrojot drošības kontekstā izvirzītās prioritātes. Ir skaidrs, ka šis ir bijis izaicinājumu pilns laiks. Iekšēji esam skrupulozi pārskatījuši līdzšinējo Kultūras ministrijas budžetu un lēmuši tajā skaitā arī par līdzekļu samazinājumu iekšējos resursos,” uzsver kultūras ministre Agnese Lāce.
Papildu finansējums VKKF fonda programmās un kiberdrošības stiprināšanai
Kiberdrošības stiprināšanai kultūras sektorā, nodrošinot datortehnikas atjaunošanu un licenču izmaksu segšanu, tiks piešķirti papildu 1 295 602 eiro. Šo finansējumu Kultūras ministrija saņems no VARAM pēc attiecīgā normatīvā regulējuma izstrādes Eiropas Savienības finansējuma piesaistei.
2025. gadā finansējums kultūras nozaru projektu īstenošanai Valsts kultūrkapitāla fonda programmās pieaugs par 1,6 miljoniem eiro, palielinoties ieņēmumiem no akcīzes nodokļa par alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, izložu nodokļa un azartspēļu nodokļa.
Finansējums kultūras mantojuma ēku atjaunošanai
Jaunajā valsts mēroga izlozē “Senatnes loterija” ar sabiedriskā labuma mērķi Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai iegūtos līdzekļus plānots novirzīt nacionāli un starptautiski nozīmīgu, simbolisku un unikālu kultūras pieminekļu atjaunošanai, tādējādi sekmējot Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanu, stiprinot sabiedrības izpratni un lepnumu par mūsu kultūras vērtībām, kā arī radot iespēju tās kopt, piedzīvot un izbaudīt gan mums, gan nākamajām paaudzēm.
Plānots, ka loterijas ieņēmumi 2025. gadā varētu sasniegt 2 310 000 eiro, 2026. gadā – 2 370 000 eiro, 2027. gadā 2 653 000 eiro, savukārt 2028. gadā – 2 304 000 eiro.
Izlozē ar sabiedriskā labuma mērķi finansējuma piešķiršanā paredzēts ievērot šādus galvenos principus: finansējumu varēs saņemt tikai tie projekti, kas saistīti ar nacionāli vai starptautiski nozīmīgu, simbolisku un unikālu kultūras pieminekļu saglabāšanu vai restaurāciju; projektam jādemonstrē, kā tas ilgtermiņā veicinās kultūras mantojuma saglabāšanu un kā tiks nodrošināta restaurēto objektu uzturēšana nākotnē; projektam jāveicina sabiedrības izpratne un iesaiste kultūras vērtību saglabāšanā. Tas var ietvert izglītojošas iniciatīvas vai sabiedriskus pasākumus; un finansējuma saņēmējam jāiesniedz detalizēta atjaunošanas programma, kurā ietverta informācija par darbu metodēm, lietotajiem materiāliem, apjomu, izmaksām un laika grafiku.
Saglabāta nodokļu nomaksas kārtība autoratlīdzību saņēmējiem
Tāpat valdība šodien apstiprināja KM priekšlikumu vēl uz 3 gadiem saglabāt līdzšinējo autoratlīdzības saņēmēju nodokļu nomaksas kārtību - nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem, vienlaikus nodokļu nomaksu 25% likmes apmērā par viņu darbu nomaksājot ienākuma izmaksātājam.
Jau ziņots, ka KM prioritārajiem pasākumiem 2025. gada budžetā pieprasīja ap 28 miljoniem eiro, ievērojot valdības lemto - par nākamā gada valsts budžeta vienīgo prioritāti izvirzīt valsts drošību. Finansējums tika pieprasīts informatīvās telpas drošības nodrošināšanai, sabiedrības noturības jautājumu risināšanai, kā arī kultūras nozares gatavības un darbības nepārtrauktības nodrošināšanai krīzes apstākļos.
Ar Kultūras ministrijas 2025. gada budžeta prioritātēm iepazīstināti arī Nacionālās Kultūras padomes (NKP) locekļi. NKP ir KM sabiedriska konsultatīva institūcija kultūras nozaru un kultūrpolitikas jautājumos, kuras mērķis ir veicināt līdzsvarotu kultūras un kultūras mantojuma nozaru attīstību Latvijas sabiedrības interesēs, veidojot dialogu starp dažādu nozaru stratēģiju un politikas veidotājiem, īstenotājiem un sabiedrību.
Finanšu ministrija jau ziņojusi, ka 19. septembrī valdībā izskatīts tās sagatavotais informatīvais ziņojums par valsts budžeta likumprojektā iekļaujamiem prioritārajiem pasākumiem 2025., 2026., 2027. un 2028. gadam. Budžeta projektā paredzēts papildu finansējums ar valsts drošību saistītiem prioritāriem pasākumiem, Satversmes tiesas sprieduma un likumu izpildes nodrošināšanai, neatkarīgajām iestādēm un ar nodokļu politikas izmaiņām saistītiem pasākumiem. Kopumā tiks finansētas prioritātes 2025. gadam 474,4 miljonu eiro apmērā, 2026. gadam 475,2 miljonu eiro apmērā, 2027. gadam 487,8 miljonu apmērā un 2028. gadam 428,9 miljonu eiro apmērā.