Kā zināms, atbilstoši Jaunuzņēmumu atbalsta likumam jaunuzņēmumu straujākai izaugsmei no valsts puses tiek piedāvāts atbalsts fiksēta maksājuma veikšanai (apmērs divu minimālo valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu apmērā) ar papildus iespēju saņemt iedzīvotāju ienākumu nodokļa un uzņēmumu ienākumu nodokļa atvieglojumu (līdz 100%), kā arī augsti kvalificētu darba ņēmēju piesaistei.
“Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir gatava paātrinātā kārtībā izskatīt jaunuzņēmumu pieteikumus, tādējādi nodrošinot faktisko atbalsta saņemšanu prioritāri. Atbalstītās izmaiņas MK noteikumos ļaus pieņemt un vērtēt uzņēmumu priekšlikumus, kā arī piešķirt finansējumu. Paralēli tiek virzīta uz priekšu arī nepieciešamo likuma grozījumu veikšana steidzamības kārtībā,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Līdz ar grozījumiem MK noteikumos tiks turpināts atbalsts jaunuzņēmumiem fiksēta maksājuma veikšanai saskaņā ar aktuālajiem Eiropas Savienības de minimis atbalsta regulējuma nosacījumiem, t.sk. palielināta de minimis atbalsta kopsumma līdz 300 000 EUR (līdz šim tā bija 200 000 EUR). Vienlaikus līdz ar grozījumiem precizētas citas ar atbalsta administrēšanu saistītās normas.
Vienlaikus atgādinām, ka jaunuzņēmumiem joprojām ir pieejams arī atbalsts augsti kvalificētu darba ņēmēju piesaistei inovāciju vaučera atbalsta programmas ietvaros.
Tāpat informējam, ka Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi grozījumus Jaunuzņēmumu atbalsta likumā, kas paredz iekļaut atsauci uz jauno Eiropas Komisijas de minimis regulējumu. Minētie grozījumi šobrīd ir starpinstitūciju saskaņošanā, tos plānots steidzamā kārtā apstiprināt Saeimā šā gada septembrī.
Kā zināms, Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmu veido vairāk kā 600 jaunuzņēmumi, no kuriem vairāk kā puse darbojas informācijas un sakaru pakalpojumu nozarē, un vairāk kā 20% ražošanā un profesionālajos, zinātniskajos un tehniskajos pakalpojumos. Jaunuzņēmumu sektors nodarbina vairāk nekā 3000 augsti kvalificētu darbinieku un nodokļos ik gadu nomaksā virs 57 miljoniem EUR. Saskaņā ar LIAA sniegtajiem datiem, kopumā no 2017. gada atbalstu fiksētam nodokļu maksājumam saņēmuši 98 jaunuzņēmumi un atbalstu augsti kvalificētu darba ņēmēju piesaistei – 37 jaunuzņēmumi, no tiem 2024. gadā LIAA atbalstu fiksētam nodokļu maksājumam ir piešķīris 15 jaunuzņēmumiem, savukārt atbalstu augsti kvalificētu darba ņēmēju piesaistei ir saņēmuši pieci jaunuzņēmumi. Šobrīd LIAA lēmumus gaida vēl astoņi jaunuzņēmumi.