DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. februārī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Baltijas valstu ārlietu ministri: Krievija, plānojot rīkot valsts prezidenta vēlēšanas Ukrainas okupētajās teritorijās, rupji pārkāpj Ukrainas suverenitāti un starptautiskās tiesības

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ārlietu ministri kopīgā paziņojumā uzsver, ka Krievija, plānojot rīkot valsts prezidenta vēlēšanas Ukrainas okupētajās teritorijās, rupji pārkāpj Ukrainas suverenitāti, starptautiskās tiesības un ANO Statūtus.

“Mēs neatzinām un neatzīsim šādu vēlēšanu rīkošanu vai to rezultātus Ukrainas teritorijās, kuras Krievija uz laiku okupējusi un nelikumīgi anektējusi. Krievijai nav likumīga pamata šādai rīcībai. Mēs stingri nosodām šos nepieņemamos Krievijas politiskās vadības lēmumus. Krievijas politiskā vadība un tie, kas iesaistīti šādu darbību organizēšanā, būs atbildīgi par šo nelikumīgo darbību sekām,” uzsvērts Baltijas valstu ārlietu ministru kopīgajā paziņojumā.Kopīgā paziņojuma teksts:

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ārlietu ministru kopīgs paziņojums par gaidāmajām Krievijas prezidenta vēlēšanāmNeoficiāls tulkojums

Ir apritējuši gandrīz desmit gadu kopš Krievijas veiktās Krimas un Sevastopoles pilsētas nelikumīgās aneksijas un divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma un agresijas pret Ukrainu.

Turpinoties šim brutālajam karam, kas prasījis ukraiņu dzīvības un izraisījis milzīgas cilvēku ciešanas un iznīcību, Krievija plāno organizēt tā dēvētās vēlēšanas datumos, kas sakrīt ar Krimas nelikumīgās aneksijas 10. gadadienu, kas ir kārtējā klajā Krievijas provokācija. Krievija paziņojusi, ka plāno vēlēšanas organizēt arī uz laiku okupētajās un nelikumīgi anektētajās Ukrainas teritorijās. Šo soli ir grūti uztvert kā ko citu kā tikai vēl vienu mēģinājumu legalizēt Ukrainas teritoriju pagaidu okupāciju un aneksiju.

Mēs, Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ārlietu ministri, atsaucoties uz Eiropas Savienības augstā pārstāvja Žuzepa Borela 2023. gada 12. decembra paziņojumu, uzsveram, ka Krievijas vēlēšanu rīkošana uz laiku okupētajās un nelikumīgi anektētajās Ukrainas teritorijās ir smags starptautisko tiesību, ANO Statūtu un Ukrainas neatkarības, suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums. Mēs neatzinām un neatzīsim šādu vēlēšanu rīkošanu vai to rezultātus Ukrainas teritorijās, kuras Krievija uz laiku okupējusi un nelikumīgi anektējusi. Krievijai nav likumīga pamata šādai rīcībai starptautiski atzītajā Ukrainas teritorijā. Mēs stingri nosodām šos nepieņemamos Krievijas politiskās vadības lēmumus. Krievijas politiskā vadība un tie, kas iesaistīti šādu darbību organizēšanā, būs atbildīgi par šo nelikumīgo darbību sekām.

Mēs stingri atbalstām Ukrainas neatkarību, suverenitāti un teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās. Krima, Hersona, Zaporižja, Donecka un Luhanska ir Ukraina.

Gaidāmās prezidenta "vēlēšanas" Krievijā nebūs ne brīvas, ne godīgas. Opozīcijas un neatkarīgo mediju pilnīgas apspiešanas apstākļos, bez ticamiem alternatīviem kandidātiem un starptautiskas novērošanas, šīm vēlēšanām nebūs nekādas demokrātiskas leģitimitātes.

Tikmēr mēs apstiprinām, ka Latvija, Igaunija un Lietuva turpina ievērot mūsu starptautiskās saistības, lai nodrošinātu diplomātisko pārstāvniecību un to personāla drošību mūsu valstīs, un darīs to arī turpmāk.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI