DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. decembrī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Korupcijas mazināšanā ir svarīga visas sabiedrības iesaiste 

Šodien, 8. decembrī, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) Starptautiskajai pretkorupcijas dienai veltītajā konferencē “Korupcija – nacionālās un globālās drošības drauds” pārstāvji no publiskā, privātā un nevalstiskā sektora akcentēja savu un katra indivīda lomu korupcijas mazināšanā. 

Konferences atklāšanā KNAB priekšnieks Jēkabs Straume norādīja: “Korupcijas izskaušana nav tikai vienas valsts iestādes, t.i., KNAB, valsts pārvaldes kopumā vai atsevišķu nevalstiskā sektora organizāciju uzdevums. Tas ir arī vienlīdz atbildīgs uzdevums privātajam sektoram, kas ir Latvijas tautsaimniecības izaugsmes stūrakmens, un iedzīvotājiem.” 

Amerikas Savienoto valstu vēstnieks Latvijas Republikā Kristofers Robinsons (Christopher Robinson): “Jūsu klātbūtne šajā pasākumā ir piemērs mērķtiecīgais darbībai. Katram no jums ir svarīga loma – parlaments pieņem likumus, tiesībaizsardzības iestādes atklāj pretlikumības, finanšu nozare nodrošina caurspīdīgumu, nevalstiskais sektors iestājas par atklātību un sabiedrības modrība tur visus pie vārda. Es aicinu jūs neatlaidīgi turpināt sadarbību un atbalstu, jo jūsu darbs sniedz būtisku ieguldījumu caurskatāmākas un taisnīgākas sabiedrības radīšanā ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Jūsu apņemšanās un pūles ir izšķirošas mūsu kopīgo mērķu sasniegšanā.” 

Delnas direktore Inese Tauriņa: “Transparency International ikgadējais Korupcijas uztveres indekss jau gadus septiņus uzrāda, ka Latvija stagnē cīņā ar korupciju. Mēs it kā zinām, kas ir jādara, lai mazinātu korupciju. Mums ir virkne labu likumu. Taču tas nav pietiekami, jo ne vienmēr labi uzrakstītie likumi tiek ievēroti. Tādēļ ir svarīgi, ka tiesībsargājošās iestādes, uzņēmēji un sabiedriskās organizācijas kopīgi diskutē un meklē drosmīgus risinājumus.” 

Pirmajā diskusiju panelī prof. Kristīnes Stradas-Rozenbergas vadībā KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs un ģenerālprokurors Juris Stukāns runāja par kriminālprocesu posmiem – pirmstiesas izmeklēšanu, iztiesāšanu un vainīgo personu saukšanu pie atbildības. Diskusijas dalībnieki novērtēja esošo situāciju korupcijas apkarošanā, kā arī identificēja nākotnes uzdevumus – stiprināt starpinstitucionālo sadarbību nacionālajā un pārrobežu līmenī, mazināt nesodāmības sajūtu par iesaistīšanos korupcijā, kā arī veicināt dialogu ar sabiedrību, tostarp jauniešiem un privāto sektoru. 

Otrajā diskusijā SCHWENK Latvija valdes locekle Evita Goša kopā ar KPMG Latvijā pārstāvi Ilzi Garozu un VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes locekli Vilni Vitkovski izgaismoja privātā sektora lomu korupcijas mazināšanā. Diskusijas dalībnieki norādīja, ka uzņēmuma izaugsme un ilgtspēja nav savienojama ar korupciju, un dalījās pieredzē ar praktiskiem pasākumiem pretkorupcijas pasākumu ieviešanā un īstenošanā – regulārām mācībām dažādu līmeņu darbiniekiem, dāvanu pieņemšanas politikas izstrādāšanu, skaidras attieksmes pret korupciju demonstrēšanu gan uzņēmuma iekšējā darbībā, gan publiskajā komunikācijā. 

Konferences otrajā daļā Lielbritānijas izmeklējošais žurnālists un grāmatu autors Olivers Bullo (Oliver Bullough) uzstājās ar vieslekciju par naudas atmazgāšanas apkarošanu, uzteicot Latvijas pēdējos gados veikto ieguldījumu šajā jomā.  

Noslēdzošajā paneļdikusijā, kuru vadīja Delnas direktore I. Tauriņa, Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskas analīzes nodaļas vadītāja vietnieks Matīss Kļaviņš, Finanšu nozares asociācijas padomniece Laima Letiņa un eksperte labas pārvaldības jautājumos Inese Voika atskatījās uz Latvijas un Rietumu finanšu sistēmas cīņu ar oligarhiem, naudas atmazgāšanu un korupciju. Tāpat diskusijas dalībnieki uzteica Latvijas pozitīvo darbu sankciju piemērošanā un informācijas atklātības nodrošināšanā, kā arī patiesā labuma reģistra publisko pieejamību, ko citas Eiropas valstis var ņemt par paraugu. 

KNAB un Delna pateicas konferences atbalstītājiem – Lielbritānijas vēstniecībai Latvijā, Nopietno un organizēto noziegumu tīklam, ASV Tieslietu departamentam un ASV Valsts departamentam, KPMG Latvijā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI