DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. maijā, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Muzeju nakts programmā – plaša izvēle katram

Publicitātes foto

13. maijā Latvijā notiks tradicionālā Muzeju nakts. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM), kā allaž, ir sagatavojis tai īpašu piedāvājumu, ko gatavs izrādīt ikvienam interesentam.

Šīgada izvēlētā tēma “Radīšana” ietver jaunradi, atjaunotni un atjaunošanu, dzīves uzlabošanu un dažādu lietu atjautīgu pārveidošanu. Tā sasaucas gan ar Starptautiskās Muzeju dienas rāmējumu “Muzeji, ilgtspēja un labbūtība”, gan ar 2023. gadu kā Eiropas prasmju gadu.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krātuve (Pulka ielā 8)
Muzeju krātuve ir 2019. gadā no jauna uzbūvēta ēka Pārdaugavā Rīgā, kur īpašos apstākļos glabājas LNVM 150 gadu laikā veidotais krājums ar lielāko latviešu materiālās kultūras liecību skaitu pasaulē. Ievadot Muzeju nakti, 13. maijā jau dienas laikā interesentiem piedāvāta unikāla iespēja ielūkoties arheoloģisko, etnogrāfisko, vēstures kolekciju krātuvēs, rast priekšstatu par restauratora darbu īpaši organizētās ekskursijās, kas sāksies plkst. 13.00, 14.00 un 15.00. Iepriekš jāpiesakās, rakstot info@lnvm.lv vai zvanot 67221357.

LNVM ekspozīcijas un izstāžu telpas (Brīvības bulvārī 32)
Muzeju nakts programmā “Pasaules radīšana: tradicionālās prasmes, pamatlikums, nacionālā valūta” ikviens aicināts izsekot tam, kā esam radījuši un saglabājuši savu pasauli – savu Latviju. Apmeklētāji LNVM Brīvības bulvārī 32 gaidīti no plkst. 19.00 līdz 24.00.
Gan sadzīves, gan arī saimniecības balsts gadsimtiem ilgi bija tradicionālās amatu un rokdarbu prasmes. Kādas tās bija, varēs aplūkot pirms 100 gadiem uzņemtās unikālās Pieminekļu valdes fotogrāfijās, kā arī stendu izstādē “Kūlainis, pērstainis un delnainis”.
Ko no senajām prasmēm vēl prot mūsdienu cilvēks, varēs skatīt un pārbaudīt, darbojoties līdzi meistariem: adot, tinot kamolu, grebjot karotes, pūšot stabules, atpazīstot augus un to pielietojumu.
Iemūžināt sevi pagātnes ainu inscenējumos ar dažādiem tradicionālās amatniecības rīkiem varēs fotostūrītī. Aizrautīgākie apmeklētāji varēs iepazīt muzeja izstādes, pildot uzdevumus darba lapās, spēlējot meklēšanas spēli. u. c.

Izstādē “Satversme 100+”, ko muzejs izveidoja valsts pamatlikuma simtgadei, varēs uzzināt, kā Satversmes autori diskutēja par Latvijas pamatvērtībām un pilsoņu tiesībām, kā arī piedalīties improvizētā balsošanā par aktuālām tēmām.
Izstāde “100 gadi: lits, lats, krona” ir veltīta Baltijas valstu nacionālajām valūtām. Tajā varēs uzzināt, kā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā nacionālās valūtas tika radītas un atjaunotas, aplūkot apritē bijušās un arī līdz cilvēku maciņiem nenonākušās naudaszīmes un monētas. Tāpat būs apskatāmas starptautiski godalgotās naudas vienības un pat sevišķi retumi, no kuriem daudzi izstādīti pirmoreiz. Šīs starptautiskas autoru komandas veidotās izstādes apmeklētāji arī varēs nodarboties ar naudas puzles likšanu, izveidot savu dizainu naudaszīmēm.

LNVM nodaļā Tautas frontes muzejs (Vecpilsētas ielā 13/15)
Muzeju nakts programmā “Brīv-radīšana” Tautas frontes muzejs no plkst. 19.00 līdz 22.00 apmeklētājiem piedāvās radīt ar vārdu – izmantot Brīvā mikrofona piedāvājumu akcijā “Ieskandini Vecpilsētas laukumu!”, skaļi lasīt grāmatu, ierakstīt savu brīvības vārdu “Brīvības mozaīkā” vai nofilmēties īsā tiešsaistes video, stāstot par savu brīvības izpratni un izjūtu, tāpat muzejā būs iespējams  pārbaudīt savu vērību fotoorientēšanās spēlē.

LNVM Dauderu nodaļā (Zāģeru iela 7)
Muzeju nakts programmā “Radi labsajūtu “Dauderu” dārzā!” muzejs Sarkandaugavā aicina apmeklētājus rast un pašiem radīt labsajūtu skaistajā 19. gs. villai pieguļošajā dārzā. Visu dienu dārza fotostūrītī “Miers un prieks” apmeklētāji varēs iemūžināt Muzeju naktī valdošo pavasarīgo noskaņojumu. Plkst. 18.00, 19.30 un 21.00 “Dauderu” dārzā muzeja gida vadībā notiks tematiskas ekskursijas, bet plkst. 19.00 sāksies pavasara zupas vārīšana, lai pēc pāris stundām to kopīgi baudītu.
Savukārt “Dauderu” namā no plkst. 10.00 līdz 22.00 varēs iepazīt savrupnama vēsturi; azartiskākie viesi varēs izvēlēties fotoorientēšanās spēli “Atrodi mani muzejā!”.
“Dauderu” Lielajā salonā būs skatāma stikla mākslinieces Andas Munkevicas un stikla dizaina studijas “AM studio” vitrāžu un stikla skulptūru izstāde “Attēla gaisma”. No plkst. 19.00 līdz 21.00 māksliniece un “AM Studio” vadīs divas meistarklases: “Radi savu vitrāžu” un “Izdaiļo savu vitrāžu”.

Muzeju nakts ir starptautisks muzeju pasākums, kas notiek Eiropas valstīs kopš 2005. gada un piedāvā plašai publikai iepazīt muzejus no radošās puses un neierastā diennakts laikā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI