DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. janvārī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika
1
1

NBS karavīri no ALTUM varēs saņemt atbalstu mājokļa iegādei

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No 5. janvāra Attīstības finanšu institūcija ALTUM sāk piešķirt garantijas mājokļu iegādei Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīriem.

Aizsardzības ministrija un ALTUM ir abpusēji vienojušies par garantiju sniegšanu NBS karavīriem banku aizdevumiem pirmās iemaksas veikšanai mājokļa iegādei vai tā būvniecībai. Pirmā banka, kas sāks nodrošināt kredītus ar valsts garantijām, ir Swedbank. Tuvākajā laikā programmai gatavojas pievienoties arī citas bankas, kuras strādā ar ALTUM garantiju programmām. Klienti aicināti interesēties savās bankās.

NBS karavīriem atbalsta programmas ietvaros būs pieejami aizdevumi nekustamā īpašuma iegādei līdz 250 000 EUR ar garantijas termiņu līdz 10 gadiem. Savukārt garantijas apmērs ir līdz 25% no aizdevuma pamatsummas - līdz 20 000 EUR apmērā. Garantiju varēs saņemt arī atkārtoti, ja būs pagājuši trīs gadi kopš iepriekš piešķirtās garantijas un saistības ir izbeigušās.

“Karavīru atalgojumu veido pamatalgas un vairāku kompensāciju summa, tādēļ līdz šim karavīri bankās nereti saņēma atteikumus hipotekāro kredītu izsniegšanai. Pateicoties jaunajai ALTUM programmai, karavīriem būs vienlīdzīgas iespējas saņemt kredītu mājokļa iegādei,” norāda Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

“ALTUM jau vairākkārt ir sniedzis atbalstu iedzīvotājiem mājokļu iegādei. Mēs nodrošinām garantijas pirmās iemaksas finansēšanai ģimenēm ar bērniem, jaunajiem speciālistiem, kā arī sniedzam pirmās iemaksas atbalsta grantus daudzbērnu ģimenēm "Balsts". Šī būs jau ceturtā atbalsta programma sadarbībā ar bankām, šoreiz atbalstu sniedzot Nacionālo bruņoto spēku karavīriem. Līdzšinējo programmu atbalsts ir nozīmīgs – jaunajos darījumos vairāk nekā puse no banku kredītiem mājokļiem ir izsniegti ar valsts atbalstu, proti, ar ALTUM garantijām,” uzsver ALTUM mājokļu garantiju vadītāja Jana Logina.

Aizņēmējiem, kas vēlas saņemt hipotekāro aizdevumu, kurš nodrošināts ar ALTUM mājokļu garantiju, ir jāiesniedz pieteikums kādā no bankām, ar kurām ALTUM ir noslēgts sadarbības līgums. Pēc pieteikuma saņemšanas banka pārliecināsies, ka aizņēmējs atbilst garantijas saņemšanas nosacījumiem, izvērtēs pieteikumu un lems par garantijas piesaisti. Banka arī sagatavos un iesniegs ALTUM garantijas pieteikumu.

Pēc pieteikuma saņemšanas ALTUM līdz 5 darba dienu laikā to izvērtēs un pieņems lēmumu par garantijas izsniegšanu vai atteikumu sniegt garantiju. Paziņojumu par pieņemto lēmumu ALTUM nosūtīs bankai. Pēc ALTUM izrakstītā rēķina apmaksas un kredīta līguma saņemšanas no bankas ALTUM kredītiestādei izsniegs garantiju par aizņēmējam piešķirto mājokļa aizdevumu, un kredīta ņēmējam tiks izmaksāts bankas aizdevums mājokļa iegādei vai būvniecībai. Process ir organizēts tā, ka karavīriem pašiem nav jādodas uz ALTUM, lai iesniegtu dokumentus.

Šī jau ir ceturtā ALTUM atbalsta programma mājokļu iegādei vai būvniecībai. Kopš 2015. gada tiek izsniegtas garantijas ģimenēm ar bērniem, bet kopš 2018. gada - jaunajiem speciālistiem.

ALTUM līdz šim ir izsniedzis 4158 garantijas jaunajiem speciālistiem par 33 miljoniem EUR, kas ļāva saņemt banku aizdevumus ar ALTUM garantiju 280 miljonu EUR apjomā. 85,2% no izsniegtajām garantijām ir ņēmuši jaunie speciālisti Rīgā un Pierīgā, kamēr Zemgalē 5,1%, Kurzemē 4,7%, Vidzemē 3,3%, bet Latgalē 1,7%.

Izsniegtas garantijas arī 24 tūkstošiem ģimeņu, kurās aug 35 tūkstoši bērnu. Garantiju apjoms ir 190 miljoni EUR. Arī ģimenes ar bērniem sniegto atbalstu visaktīvāk izmantojušas Rīgā un Pierīgā (77,9%). Kurzemē izsniegti 7,5% garantiju, Zemgalē 7,3%, Vidzemē 4,7%, bet Latgalē 2,6%.

ALTUM sniedz arī vienreizēju subsīdiju “Balsts” daudzbērnu ģimenēm (ģimenē ir vismaz 3 bērni vai vismaz 2 bērni un tiek gaidīts trešais) bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Līdz šim izmaksātas 920 subsīdijas 7,6 miljonu EUR kopsummā, kas aizņēmējiem ir ļāvis saņemt banku aizdevumus 76,5 miljonu EUR apjomā.

Mājokļu iegādes garantiju pieprasījums ir stabils, tikai 2021.gadā tas bija nedaudz palielinājās, kas skaidrojams ar saņemšanas nosacījumu paplašināšanu (maksimālās summas palielinājums, var pieteikties grūtniecības laikā, var pieteikties atkārtoti u.c.). Neraugoties uz energoresursu cenu kāpumu un būvniecības izmaksu pieaugumu, kā arī karu Ukrainā, kas provocē nestabilitāti un liek būt piesardzīgiem ar lieliem pirkumiem, ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti turpina iegādāties mājokļus. Katru mēnesi tiek izsniegtas garantijas aptuveni 3,3 – 3,8 miljonu EUR apjomā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI