DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
2
2

Latvijas Dabas fonds laidis klajā dabisko pļavu augu un dzīvnieku noteicējus

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Latvijas Dabas fonda projektā GrassLIFE, kas veltīts dabisko pļavu atjaunošanai un saglabāšanai, klajā nākuši divi ilustratīvi noteicēji – “Kas dzīvo dabiskā pļavā?” un “Kas aug dabiskā pļavā?”. Tajos parādītas vairāk nekā 200 dabisko pļavu augu sugas un ap 180 dažādu pļavas iemītnieku – tauriņu un citu kukaiņu, putnu, abinieku, rāpuļu un zīdītāju sugas. Noteicēji ir pieejami elektroniski mājaslapā www.grasslife.lv.  

Inga Račinska, projekta GrassLIFE vadītāja saka: “Kas gan būtu Latvijas vasara bez košām puķu pļavām, griezes dziesmas un kukaiņu zumēšanas? To visu var piedzīvot Latvijas dabiskajās pļavās, kas šobrīd ir savā pilnziedā. Taču šīs dabas daudzveidības krātuves Latvijā paliek arvien mazāk – šobrīd tās ir tikai 0.7% valsts teritorijas. Tāpēc ar lielu gandarījumu vērojam, ka cilvēku vidū pieaug interese par pļavām, to augiem un apsaimniekošanu. Šie ceļveži būs noderīgi ikvienam, kurus piesaistījis dabisko pļavu valdzinājums, jo tie būs lielisks palīgs dabiskās pļavas iepazīšanai, lai atklātu pļavas pasauli un izzinātu tās daudzveidību. Šie noteicēji kļūs par jūsu pavadoņiem, esot pļavā, un dos atbildes uz tik bieži uzdotajiem jautājumiem “kas tā tāda par puķīti?” vai “kas šis ir par kukainīti?”.

Noteicējā “Kas aug dabiskās pļavās?” var iepazīties ar vairāk nekā 200 dabisko pļavu augu sugām, kas vieglākai atpazīšanai sagrupētas pa krāsām. Katras sugas aprakstā atradīsiet šādu informāciju: sugas dzimtu, latvisko un zinātnisko nosaukumu, īsas ziņas par tās statusu, īpašībām, izmantošanu, kā arī pazīmju aprakstu un fotogrāfijas. Noteicējs palīdzēs atšķirt līdzīgas vai radniecīgas sugas, vēsta par katras sugas sastopamību Latvijā, kā arī sniegs interesantus faktus par augiem.

Noteicējā “Kas dzīvo dabiskās pļavās?” var iepazīties ar piecām dzīvnieku grupām – bezmugurkaulniekiem, putniem, abiniekiem, rāpuļiem, un zīdītājiem. Tā kā sugu skaits šajās grupās lielākoties ir ļoti apjomīgs, tad šajā izdevumā iepazīstināsim tikai ar pļavās biežāk sastopamajiem pārstāvjiem, kuru dzīvesveids saistīts galvenokārt ar pļavām.

Noteicēju sastādītāja, kā arī augu noteicēja autore ir botāniķe, Latvijas Dabas fonda eksperte Valda Baroniņa, savukārt dzīvnieku noteicēju autori ir Voldemārs Spuņģis (bezmugurkaulnieki), Aivars Petriņš (putni), Andris Čeirāns (abinieki, rāpuļi), Līga Mihailova (zīdītāji).

Noteicēji izdoti Latvijas Dabas fonda projekta “GrassLIFE” ietvaros, un tie bez maksas pieejami šajā adresē: https://grasslife.lv/arhivs/.   

Par GrassLIFE

Projektu “GrassLIFE: Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana” īsteno Latvijas Dabas fonds, sadarbojoties ar partneriem – Latvijas Universitāti, Vides Risinājumu institūtu, z/s “Krastiņi” un 11 saimniecībām visā Latvijā. 

Projekta mērķis ir palīdzēt Latvijā saglabāt vērtīgās un izzūdošās dabiskās pļavas – atjaunot tās, un veicināt tajās dabai draudzīgu saimniekošanu. Projekts tiek īstenots no 2017. līdz 2023. gadam. Tas norit 14 Natura 2000 teritorijās. Projekta kopējais budžets ir 4.3 miljoni eiro, no tiem nozīmīgi ieguldījumi paredzēti gan ganīšanas infrastruktūras izveidei projekta saimniecībās, gan pļavu atjaunošanai un mobilā ganāmpulka izveidei un darbībai. Projektu finansē Eiropas Savienības LIFE programma, Latvijas Valsts reģionālās attīstības aģentūra un projekta partneri.

Vairāk informācijas par projektu GrassLIFE: www.grasslife.lv

Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI