DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. martā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Cels policijas, prokuratūras un tiesu ekspertīzi naida noziegumu atpazīšanā

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Lai novērstu un mazinātu neiecietību Latvijā, Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar Latvijas Universitāti Eiropas Komisijas programmas “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība” ietvaros uzsāk tiesībsargājošo iestāžu kapacitātes celšanu naida noziegumu novēršanai un apkarošanai. Projekta laikā plānots celt 64 tiesnešu, advokātu, prokuroru, valsts un pašvaldības policijas darbinieku ekspertīzi naida runas un naida noziegumu identificēšanā, efektīvā izmeklēšanā un tiesību normu piemērošanā, kā arī sadarbībā ar projekta partneriem tiks izvērtēts pašreizējais tiesiskais regulējums un nepieciešamības gadījumā tiks iniciētas tiesību aktu izmaiņas atbilstoši starptautisko tiesību praksei.

Latvija jau kopš neatkarības atgūšanas ir pievienojusies daudziem starptautiskiem līgumiem, kuri uzliek par pienākumu vērsties pret naida noziegumiem, tomēr Eiropas Padomes Komisija pret rasismu un neiecietību (ECRI) savos 2018. gada secinājumos attiecībā uz Latviju norāda uz daudzām naida noziegumu un naida runas apkarošanas un novēršanas problēmām, iesaka celt policijas rīcībspēju un veicināt uzticības veidošanos policijai, lai risinātu problēmu ar nepietiekamu ziņošanu par naida noziegumiem. Secinājumos arī norādīts uz nepieciešamību veikt tiesiskā regulējuma grozījumus, lai veicinātu naida runas efektīvāku identificēšanu un saukšanu pie atbildības par to. ANO Rasu diskriminācijas izskaušanas komiteja uzsver nepieciešamību uzlabot tiesisko regulējumu un nodrošināt apmācību tiesībsargājošām iestādēm, lai uzlabotu naida noziegumu identificēšanu un sodīšanu.

Lai realizētu iepriekš minēto, kā projekta pirmā aktivitāte tiks veikta pētījuma izstrāde par starptautiskajām saistībām un standartu naida noziegumu jomā, Latvijas tiesisko regulējumu un tā atbilstību starptautiskajām prasībām, kā arī Latvijas tiesu prakses naida noziegumu jomā analīzi. Sabiedrības integrācijas fonda uzdevums pētījuma ietvaros ir naida noziegumu socioloģisko un psiholoģisko aspektu izpēte.

Atbilstoši pētījuma rezultātiem, Sabiedrības integrācijas fonds izstrādās uz vajadzībām balstītu apmācību programmu, kas pēc tam Latvijas Universitātes vadībā tiks izmantota apmācību ciklā ar mērķi paaugstināt policijas, prokuratūras darbinieku un tiesnešu rīcībspēju efektīvi identificēt naida noziegumus un naida runu un praktiski piemērot tiesību aktus, lai par to sauktu pie atbildības, kā arī celt Sabiedrības integrācijas fonda darbinieku izpratni par naida runu un naida noziegumiem. Projekts sekmēs efektīvāku tiesiskā regulējuma piemērošanu cīņā pret rasismu, ksenofobiju un citiem neiecietības veidiem, kā arī uzlabos sadarbību un informācijas apmaiņu starp procesā iesaistītajiem galvenajiem dalībniekiem.

Kā norāda Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce, Latvijas sabiedrībā līdz šim nav bijusi pietiekami plaša diskusija par to, kas ir naida runa un kā atpazīt naida noziegumus, un kādai būtu jābūt sabiedrības reakcijai uz šādiem notikumiem. Iecietības līmeņa paaugstināšanos sabiedrībā varētu veicināt tiesību aktu sakārtošana. “Lai arī normatīvie akti nosaka, ka naida runa un naida noziegumi ir sodāma rīcība, diemžēl statistika liecina, ka tikai retais gadījums nonāk līdz tiesai. Ar šī projekta palīdzību celsim tiesībsargājošo iestāžu kapacitāti un tuvināsimies Eiropas tiesiskajam regulējumam, kas ir būtisks aspekts ceļā uz vienotu un saliedētu Latvijas sabiedrību, kur ikviens var justies droši neatkarīgi no dzimuma, seksualitātes, etniskās piederības vai ādas krāsas,” skaidro Zaiga Pūce.

Projekts izstrādāts un tiks īstenots sadarbojoties Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei, Sabiedrības integrācijas fondam, Tiesu administrācijai, Valsts policijai un Latvijas Republikas Prokuratūrai. Projekta ilgums ir 24 mēneši un kopējais finansējums 171,943.65 EUR, no kuriem Eiropas Komisija sedz 80% jeb 137,554.91 EUR.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU