DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. novembrī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūrpolitika

UNESCO aicina aktualizēt jautājumus par žurnālistu drošību un preses brīvību

Atzīmējot Pasaules preses brīvības dienu un Starptautisko dienu nesodāmības izbeigšanai par noziegumiem pret žurnālistiem 9.-10. decembrī notiks tiešsaistes konference.

Laikā, kad pandēmijas radītā nedrošība un neskaidrība par nākotni, satrauc sabiedrību, patiesas informācijas plūsma ir ļoti svarīga. Informēta sabiedrība ir spējīga sekmīgāk ievērot slimības apkarošanai atbilstošu praksi. Sabiedrības informētību var nodrošināt kvalitatīva žurnālistika, tomēr gan pandēmijas radītie izaicinājumi, gan ģeopolitiskā situācija pasaulē vēl lielākiem riskiem pakļauj žurnālistus un apgrūtina viņu darbu. Tādēļ jo īpaši svarīgi atgādināt par brīvas, neatkarīgas preses un žurnālistu drošības aizstāvību.

Lai aktualizētu šos jautājumus 9.-10. decembrī notiks tiešsaistes konference „Journalism without Fear or Favour”, kurā kopīgi tiks atzīmēta Pasaules preses brīvības diena (3. maijs) un Starptautiskā diena nesodāmības izbeigšanai par noziegumiem pret žurnālistiem (2. novembris). Konferences mērķis ir izcelt nepieciešamību iestāties par brīviem, drošiem un neatkarīgiem medijiem un aizstāvēt žurnālistus no nevēlamas kontroles, spiediena un ietekmes. Īpaši svarīgi tas ir pandēmijas un tās seku likvidēšanas laikā, jo brīva prese sekmē krīzes izprašanu un pārvarēšanu.

Sākotnēji Pasaules preses brīvības dienai veltītā konference bija plānota no šī gada 22. līdz 24. aprīlim Hāgā, Nīderlandē, tomēr, ņemot vērā pandēmijas radītos ierobežojumus, tā notiks virtuāli, konferencei īpaši radītā platformā, kura centīsies digitālajā vidē radīt klātesamības sajūtu. Digitālajā platformā dalībniekiem būs pieejamas dažādas tiešsaistes aktivitātēs, savukārt ikviens interesents bez reģistrēšanās varēs sekot līdzi konferences norisēm sociālajos tīklos YouTube, Twitter un Instagram. Šāds formāts konferenci padarīs iekļaujošāku un pieejamāku, pulcējot žurnālistus, mediju uzņēmumus, cilvēktiesību aizstāvjus, tiesu varas pārstāvjus, politikas veidotājus un nevalstiskās organizācijas kopā ar globālo kopienu, kas aktīvi varēs piedalīties tiešsaistē.

Konferences norise tiks organizēta 15 sesijās, kurās tiks pārrunāti tādi jautājumi kā Covid-19 ietekme uz mediju ilgtspējību, jauna veida uzbrukumi žurnālistiem un dzimuma loma tajos, mediju dažādības veicināšana, izaicinājumi tiešsaistes satura regulēšanā un nesodāmības novēršana par noziegumiem pret žurnālistiem.

Konferences laikā žurnālistu drošības un nesodāmības izbeigšanas jautājumam tiks veltīta atsevišķa sesija „Strengthening investigations and prosecutions to end impunity for crimes against journalists”, kurā tiks prezentētas vadlīnijas prokuroriem par noziegumu un uzbrukumu pret žurnālistiem izmeklēšanu un vainīgo saukšanu pie atbildības

Dalība konferencē ir bez maksas, bet vietu skaits ir ierobežots.

Aktuālā informācija un reģistrācija konferencei pieejama: https://en.unesco.org/commemorations/worldpressfreedomday

Starptautisko dienu nesodāmības izbeigšanai par noziegumiem pret žurnālistiem atzīmē kopš 2014. gada, pieminot divu franču žurnālistu slepkavību 2013. gada 2. novembrī Mali. Diena mudina valstis darīt visu iespējamo, lai novērstu vardarbību pret žurnālistiem un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, un sauktu pie atbildības par pret viņiem vērstiem noziegumiem. Tāpat diena aicina veicināt žurnālistiem drošu un labvēlīgu vidi, lai viņi varētu veikt savu darbu neatkarīgi un bez nepamatotas iejaukšanās.

Mediju brīvība un žurnālistu drošība ir Latvijas ārpolitikas prioritāte cilvēktiesību jomā. Kopā ar partnervalstīm, Latvija regulāri aktualizē mediju brīvības un žurnālistu drošības jautājumus starptautiskajās organizācijās (ANO, EDSO, Eiropas Padome), kā arī aktīvi iesaistās Globālās mediju brīvības koalīcijas darbā. Latvija sniedz arī praktisku ieguldījumu žurnālistu drošības situācijas  uzlabošanai – tā, piemēram, Latvijas valdība piešķīrusi 51 700 eiro, lai nodrošinātu rehabilitējamo Baltkrievijas žurnālistu uzņemšanu, sniegtu žurnālistiem psiholoģisko atbalstu un veiktu apmācības par drošību.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

Līdz 7. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.

 

 

 

Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinets var likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus, lai novērstu valsts apdraudējumu. Saeima var noraidīt pieņemtos valdības lēmumus.

 

Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU