DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Izziņo Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps 2020” nominantus un programmu

FOTO: Agnese Zeltiņa

Ceturtdien, 8. oktobrī, preses konferencē, kurā piedalījās Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, Latvijas Kinematogrāfistu savienības vadītāja Ieva Romanova un Kinoproducentu asociācijas vadītāja Aija Bērziņa, tika paziņoti šī gada Nacionālās kino balvas nominanti, izziņota pasākumu programma un pasludināts mūža ieguldījuma balvas laureāts, ilggadējais kinooperators un studentu mīlētais pedagogs Kalvis Zalcmanis.

Preses konferenci vadīja Lielā Kristapa producente Marta Bite, norādot: “Ārkārtējā situācija ir ietekmējusi gan filmu uzņemšanu, gan filmu skatīšanos, grūti laiki ir kinoteātriem visā pasaulē, un mēs nezinām, kā attīstīsies situācija, tāpēc Lielais Kristaps, kā rāda pasākuma vizuālais tēls, šogad PĀRDZĪVO. Mēs ceram, ka pasauli nepārņems mājoklī ar vebkameru radīts saturs, ko cilvēki skatās savos mazajos ekrānos. Mēs esam par kino, kas spēj vēstīt, iedvesmot un likt pārdzīvot, un ticam, ka labākā kino skatīšanās pieredze ir tieši kinoteātrī. Mēs ticam, ka Latvijas filmu nozare un līdz ar to arī Lielais Kristaps šo pārbaudījumu pārdzīvos.”

Kultūras ministrs Nauris Puntulis: “Par spīti pandēmijas fonam, filmu nozarē notiek arī labas lietas, tostarp saņemts ārkārtas finansējums, kas ļaus realizēt visneiedomājamākās idejas. Saku lielu paldies visiem kolēģiem, kuri dara visu, lai kino notiek.”

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma: “Filmu nozarei, tāpat kā daudzām citām nozarēm, šis ir bijis un joprojām ir sarežģīts gads. Tomēr tas ir bijis un joprojām ir intensīvs laiks – no vasaras vidus atsākās aktīvs darbs filmēšanas laukumos, jau noslēgušies vairāku spēlfilmu uzņemšanas darbi (Tizlenes, Mīlulis, Samuela ceļojums), sākta vairāku filmu filmēšana (Mātes piens, Jumprava – lielais notikums). Par spīti pandēmijai tiek īstenoti arī vairāki apjomīgi ārvalstu filmu projekti, kuros piedalās Latvijas profesionāļi. Šādā sarežģītā gadā nozares sasniegumu, proti, filmu vērtējums, ir tikpat būtisks kā citus gadus un pat vēl būtiskāks. Katrai balvai - arī “Lielajam Kristapam” - ir potenciāls veicināt filmu atpazīstamību, kas ir īpaši nozīmīgi šajā laikā, kad teju pusgadu nefunkcionēja kinoteātri. Šis ir laiks, kad Latvijas kino nozarei ir nepieciešams skatītāju atbalsts – skatieties Latvijas filmas un jo īpaši Lielajam Kristapam nominētās filmas!”

Šogad Latvijas filmu nozare ir saņēmusi gan īpašu atbalstu – ārkārtas finansējumu  –, gan apguvusi prasmes rīkot kinofestivālus arī tiešsaistes platformās. Arī daļa no Lielā Kristapa filmu programmas – dokumentālās filmas – sadarbībā ar Nacionālo Kino centru būs pieejama portālā www.filmas.lv – bez maksas un visā Latvijā.

Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova: “Lai arī šogad filmu veidošanu un īpaši skatīšanos kavēja pandēmija, esmu priecīga par to, ka filmdari nepadodas un mums ir spēcīga un interesanta programma. Paldies par neatlaidību un izturību! Festivāla laikā mūs gaida arī vairākas filmu pirmizrādes. Bet balvu par mūža ieguldījumu šogad saņems izcilais kinooperators un pedagogs, Latvijas Kultūras akadēmijas goda profesors Kalvis Zalcmanis. Viņš bija viens no Filmu nozares apmācību programmas dibinātājiem un veidotājiem LKA, mūsu kinooperatoru nu jau vidējā paaudze ir viņa audzēkņi, un Meistara pieredze un uzstādītie kvalitātes kritēriji ir redzami viņu darbos – mūsu filmās, kurās “bilde” ir patiesi laba.” Goda seanss notiks 13. novembrī sadarbībā ar Valsts Kinofonofotodokumentu arhīvu un tajā izrādīs trīs filmas, kurām Kalvis Zalcmanis ir operators: Džemma (1986, režisore Laima Žurgina), Virsdiriģenti (1985, režisors Ansis Epners) un Mūžs (1972, režisors Hercs Franks).

Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidente, Lielā Kristapa atlases komisijas pārstāve Aija Bērziņa: “Gribu paust prieku arī no kinoveidotāju puses, ka Lielais Kristaps notiks. Tie ir svētki arī pašiem kinoveidotājiem, kad varam redzēt, kas padarīts, un izdarām secinājumus. Šogad nominantu saraksts ļoti labi parāda situāciju, kādā atrodamies – tika pieteiktas vien 63 filmas, un tas saistīts ar Covid ierobežojumiem, kas daudzām filmām neļāva nonākt līdz pilnīgai pabeigšanai. Lielākais izaicinājums bija nominācija Labākā aktrise, jo vērtētāji secināja, ka filmās vienkārši nav sieviešu lomu, tāpēc šogad izveidota apvienotā kategorija Labākais aktierdarbs galvenajā lomā.”

Lielo Kristapu šogad atklās ar Mārtiņa Grauda filmu Koku opera, kas iemūžina Annas Ķirses laikmetīgās operas uzvedumu Somijas mežos.

Kā ierasts, Lielā Kristapa programmā iekļautas arī pirmizrādes – 13. novembrī pirmizrādi svinēs Ivo Brieža dokumentālā filma Homo Soveticus, pētījums par mūsu kopīgo vēsturi vēlīnajos padomju gados, un 14. novembrī – jaunākas režisoru paaudzes kopdarbs, dokumentālā filma Klātbūtne (režisori Liene Linde un Armands Začs), kas jau saņēmusi divas nominācijas Nacionālajai kino balvai.

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums Lielais Kristaps šogad notiks no 12. līdz 15. novembrim. Tas ir nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums, kas dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas. 2016. gadā Lielais Kristaps ieguva Nacionālās balvas statusu, un šogad balvas pasniegs 32. reizi. Filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī Splendid Palace, Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē - www.filmas.lv, arī Kalvim Zalcmanim veltītā retrospektīvā programma būs skatāma gan klātienē kinoteātrī, gan portālā www.filmas.lv.

Galvenais Lielā Kristapa notikums – balvu pasniegšanas ceremonija – notiks svētdien, 15. novembrī. Svinīgo ceremoniju, kurā tiks pasniegtas balvas labākajām filmām un filmu nozares profesionāļiem, kā arī īpašās žūrijas un sadarbības partneru balvas, tajā skaitā Latvijas Mobilā telefona balva labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai 2500 eiro apmērā, skatītāji varēs vērot Latvijas televīzijas tiešraidē.

Lielā Kristapa programmā iekļautas gan filmas, kas kinoteātros jau izrādītas vai vēl joprojām tiek rādītas, gan arī pirmizrādes. Kā allaž, būs iespējams tikties ar filmu autoriem, atsevišķs seanss paredzēts pašiem mazākajiem skatītājiem (sestdienas, 14. novembra, rītā). Skatītājiem par savu mīļāko filmu būs iespēja nobalsot portālā LSM.lv no 22. oktobra līdz 12. novembrim.

Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Latvijas Mobilais telefons, Rīgas dome un LG Electronics Latvia, sadarbojas Splendid Palace, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīvs, Rīgas Kinomuzejs, viesnīca Neiburgs, Valmiermuiža, Cafe Film Noir, Prestige Cuvee

Vairāk informācijas – www.lielaiskristaps.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU