DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. aprīlī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Jānis Bordāns: Jaunā kadastrālās vērtēšanas metodika – vienādi un skaidri noteikumi visiem

Otrdien, 30. aprīlī, sabiedriskai apspriešanai nodots jauns Ministru kabineta noteikumu projekts “Kadastrālās vērtēšanas noteikumi”, kas izstrādāts ar mērķi uzlabot kadastrālās vērtēšanas metodiku, nodrošinot sabiedrību ar kvalitatīvu, taisnīgu un atbilstoši nekustamā īpašuma tirgus informācijai noteiktu kadastrālo vērtību visiem nekustamajiem īpašumiem.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns uzsver, ka uzlabotā metodika nodrošinās objektīvu kadastrālās vērtības aprēķināšanu katram īpašumam – iedzīvotājiem ir jāsaprot sava īpašuma patiesā (reālā) vērtība un valstij jāpazinās nekustamo īpašumu kopējā ekonomiskā vērtība.

Ko tas nozīmē? Taisnīga novērtēšanas sistēma, ņemot vērā ēku celtniecības gadu, novēršot krāpšanos ar tās nolietojumu. Godīga pieeja daudzdzīvokļu māju apbūves zemēm, atšķirīgi vērtējot platību zem mājas un pārējo platību, ko izmanto arī citu māju iedzīvotāji. Īpaši aktuāli tas ir piespiedu nomas gadījumos, atzīst ministrs.

Vienlaikus J.Bordāns vērš uzmanību uz Tieslietu ministrijas piedāvātajiem risinājumiem, kā samazināt kadastrālās vērtības ietekmi uz nekustamā īpašuma nodokļa apmēra aprēķināšanu. Tāpat arī ministrs akcentē, ka sabiedrība savlaicīgi tiks informēta par prognozētajām kadastrālajām vērtībām. Kadastrālo vērtību bāzes apstiprināšana tiek plānota 2020.gada vidū, kadastrālā vērtība katram īpašumam tiks aprēķināta uz 2021.gada 1.janvārī. Savukārt nekustamā īpašuma nodokļa vajadzībām to piedāvāts piemērot no 2022.gada, lai Finanšu ministrijai un pašvaldībām dotu iespēju pārvērtēt nekustamā īpašuma nodokļa politiku, zinot jauno kadastrālo vērtību bāzi un tās ietekmi uz iedzīvotāju maksātspēju.

“Jauno uzlaboto kadastrālās vērtēšanas metodiku drīkst ieviest tikai tad, ja valdību veidojošās partijas vienojas par nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas reformu – valstij ir jābūt pieejamai objektīvai informācijai par kadastrālo vērtību, bet tas nedrīkst nesamērīgi paaugstināt nodokļa slogu. Cilvēkiem ir jāspēj samaksāt nekustamā īpašuma nodokli, jo īpaši tas attiecas uz katra iedzīvotāja mājokli,” uzsver J.Bordāns.

Ar noteikumu projektu paredzēts risināt zemes vērtēšanu daudzdzīvokļu māju zemei, nosakot saprotamu kadastrālās vērtēšanas sistēmu un vienotu ēku nolietojuma noteikšanas metodiku. Līdz šim spēkā bija divas metodes – līdz 2012. gadam celtās ēkas, kas tika vērtētas tikai vizuāli, un pēc 2012. gada celtās ēkas, kas vērtētas gan vizuāli, gan ņemot vērā tehniskos parametrus – labiekārtojumu un nolietojumu. Savukārt jaunie noteikumi paredz visu ēku vērtēšanu gan vizuāli, gan tehniski. Ieviešot jaunos vērtēšanas kritērijus, tiks novērstas ļaunprātīgas rīcības iespējas ar kadastrālās vērtības datiem. Jaunie kadastrālās vērtēšanas noteikumi cita starpā paredz arī efektīvāku informācijas apriti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU