DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. novembrī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Valsts pārvaldē sekmēs vienotu izpratni par vērtībām un ētikas principiem

Valdība trešdien, 21. novembrī, izskatīs Ministru kabineta ieteikumu projektu “Valsts pārvaldes vērtības un ētikas pamatprincipi”, kura mērķis ir sekmēt vienotu izpratni par vērtībām un ētikas pamatprincipiem valsts pārvaldē, kā arī iedzīvināt uz vērtībām balstītu kultūru, tādējādi vairojot sabiedrības uzticēšanos un veicinot lēmumu pieņemšanas kvalitāti.

Ieteikumi attieksies uz Ministru kabineta padotībā esošajām iestādēm un tajās nodarbinātajiem (ministrijām, to padotības iestādēm, Ministru prezidentam padotām iestādēm, kā arī citām iestādēm, kas ir Ministru kabineta pārraudzībā, tostarp uz specializēto civildienestu un uz ierēdņiem ar speciālajām dienesta pakāpēm).

"Organizācijās ar spēcīgu vērtību sistēmu procedūras, kārtības un kontrole ieņem mazāk būtisku lomu, jo darbinieku rīcību vada vērtības. Tādējādi vērtību definēšana var būt viens no ceļiem, kā valsts pārvalde var iedzīvināt aktuālo organizāciju attīstības tendenci – samazināt birokrātiju un kontroli," uzsvērts Baltic Institute for Social Sciences Pētījumā par valsts pārvaldes lomu un attīstību nākotnē (2015).

Ieteikumu projektā noteikts, ka valsts pārvaldes darbinieki rīkojas saskaņā ar šādām vērtībām:

  • profesionalitāte un efektivitāte;
  • godprātība;
  • atbildība;
  • darbs sabiedrības labā;
  • valsts ilgtspēja un sabiedrības labklājība;
  • atklāta un sabiedrībai pieejama valsts pārvalde;
  • sadarbība valsts pārvaldē.

“Vērtībās balstīta kultūra valsts pārvaldē ļaus mums vairāk skatīties uz rezultātu, būt elastīgākiem, redzēt kopskatu, būt atvērtākiem pārmaiņām un vienlaikus likt visa centrā cilvēku un veidot tādus risinājumus, kas ir atbilstoši sabiedrības vajadzībām”, uzsver Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Lai veicinātu atbilstošu rīcību vērtībām un ētikas principiem, īpaša loma ir vadītājiem un to piemēram. Tāpēc ieteikumos izvirzītas atsevišķas prasības vadītājiem, tostarp veicināt nodarbināto izpratni, vienmēr pašiem rīkoties saskaņā ar tām prasībām, kuras tie izvirza padotajiem. Ieteikumi paredz arī vairot atklātību saziņā ar lobētājiem, nosakot galvenos šīs saziņas principus - atklātība, vienlīdzība un godprātība, nodrošinot informāciju par lobētājiem, ar kuriem notikusi saziņa.

Ieteikumi nosaka, ka gada laikā esošie ētikas kodeksi tiek pārskatīti un iestādes tos aizstāj ar Ministru kabineta ieteikumiem vai arī atbilstoši aktualizē. Katrā iestādē būs jāievēl vai jāieceļ viena vai vairākas uzticības personas ētikas jautājumos, kas sniegs konsultācijas nodarbinātajiem un veicinās izpratni par vērtībām un ētiku. 

Ieteikumu izstrādē ņemti vērā valsts pārvaldes iestāžu līmenī izteiktie viedokļi, uzklausīta Valsts pārvaldes politikas attīstības padome un izmantoti Valsts kancelejas šī gada maijā veiktās valsts pārvaldē nodarbināto aptaujas “Valsts pārvaldē nodarbināto viedoklis par vērtībām un ētikas principiem” rezultāti.  95,1% no tiem valsts pārvaldē nodarbinātajiem, kas piedalījās aptaujā, norādīja, ka viņiem ir svarīgi apzināties valsts pārvaldes vērtības un ētikas principus un rīkoties atbilstoši tiem.

Ieteikumos ievērotas OECD prasības noteikt augstus uzvedības standartus valsts amatpersonām un veicināt valsts pārvaldes vērtību ievērošanu. Ņemta vērā arī starptautiska tendence valsts pārvaldē virzīties uz vērtībās balstītu darba kultūru, kas ir balstīta darba rezultātā un kur centrā ir cilvēks un darbs sabiedrības labā.

OECD aicina dalībvalstis veidot objektīvos sasniegumos balstītu, profesionālu valsts pārvaldi, kas rīkojas saskaņā ar valsts pārvaldes vērtībām un  labas pārvaldības principu (OECD, Recommendation of the Council on Public Integrity, 2017)

Lielākā daļa OECD dalībvalstu iekļauj vērtības un ētiku valsts pārvaldei aktuālo kompetenču sarakstā

Avots: OECD pētījums (dati no 35 OECD dalībvalstu aptaujas 2016. gadā)

Lai praksē iedzīvinātu ieteikumos minētās vērtības un principus, tiks izstrādātas metodiskas vadlīnijas, e-apmācību modulis, kā arī rīkots diskusiju cikls katrā nozarē. Nākotnē iecerēts valsts pārvaldes vērtības un ētikas principus sasaistīt ar cilvēkresursu attīstības politiku, tostarp kompetencēm, darba snieguma vadību un mācībām, īstenojot Valsts pārvaldes reformu plānu 2020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU