Vērtēšanas gaitā atbalstītie 74 projekti ir apstiprināti ar nosacījumu, proti, to iesniedzējiem ir jāveic precizējumi un jāizpilda izvirzītie nosacījumi, lai varētu slēgt līgumus par projektu īstenošanu. Gadījumā, ja nosacījumi netiek izpildīti, līgums netiks slēgts un projekts tiks noraidīts. Termiņš nosacījumu izpildei ir 2017. gada 3.janvāris.
No sākotnējo apstiprinājumu saņēmušajiem projektiem 16 projektos paredzēts īstenot fundamentālos pētījumus, un šajos projektos kopumā paredzētais ERAF atbalsts veido gandrīz 20% no šajā atlases kārtā pieejamā finansējuma.
Par vērtēšanas rezultātiem un to, vai iesniegtais projekts ir saņēmis atbalstu, katrs iesniedzējs tiek informēts individuāli, nepubliskojot informāciju par noraidītajiem projektiem. Informācija par atlases rezultātiem – visiem projektiem, kuru īstenošanai tiks piešķirts finansējums (pēc to apstiprināšanas) – būs pieejama CFLA mājas lapā, izsludinātās atlases sadaļā.
Kopumā šīs atlases kārtas ietvaros par ERAF atbalstu praktiskas ievirzes pētījumiem CFLA saņēma 309 projektu iesniegumus par summu 145 057 174, 09 eiro. No tiem divi tika noraidīti iesniegšanas termiņa kavējuma dēļ, bet 21 tika noraidīts, jo neatbilda kritērijiem, kuri atbilstoši programmas nosacījumiem nevar tikt precizēti.
Pārējie 286 projektu iesniegumi ir izvērtēti atbilstoši atlases nolikumā noteiktajiem kvalitātes kritērijiem, piesaistot Eiropas Komisijas ekspertus. Vērtēšanas gaitā 212 projektu nav saņēmuši atbalstu, jo tie pēc Eiropas Komisijas ekspertu vērtējuma nesasniedza nepieciešamo kvalitātes slieksni vai arī to īstenošanai nav pieejams finansējums (projekti tiek sarindoti atbilstoši saņemto punktu skaitam, un atbalstu var saņemt projekti ar lielāko punktu skaitu).
Šajā ES fondu programmā atbalsts paredzēts pētniecības projektiem, kas sniedz ieguldījumu Latvijas viedās specializācijas stratēģijas noteikto tautsaimniecības transformācijas virzienu un izaugsmes prioritāšu īstenošanā un šādu specializācijas jomu attīstībā: zināšanu ietilpīga bioekonomika, biomedicīna, medicīnas tehnoloģija, biofarmācija un biotehnoloģija, viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas, viedā enerģētika, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.
Sākotnēji atlase tika izsludināta par kopējo pieejamo finansējumu - 25 miljoni eiro, bet ar Ministru kabineta lēmumu šajā kārtā pieejamais finansējums tika palielināts līdz 40 miljoniem eiro.
Vienam projektam maksimālais publiskā finansējuma apmērs ir 600 000 eiro, bet minimālais publiskā finansējuma apmērs - 30 000 eiro.
Programmas nosacījumi paredz, ka ar saimniecisku darbību nesaistītam projektam maksimālā publiskā finansējuma intensitāte ir 92,5 procenti, ko veido valsts budžeta atbalsta intensitāte – 7,5 procentu apmērā un ERAF atbalsta intensitāte – 85 procentu apmērā. Savukārt tādiem projektiem, kas ir saistīti ar saimniecisku darbību, maksimālā publiskā finansējuma apmērs ir 25 – 85 procenti, un to nosaka atkarībā no projektā paredzētajām darbībām un projekta iesniedzēja veida.
Projektu iesniegumu pieņemšanu šīs programmas ietvaros CFLA uzsāka 7.aprīlī, un iesniedzēji varēja būt zinātniskās institūcijas vai komersanti. Projektu iesniegumu pieņemšana beidzās 15. jūnijā.
ERAF atbalsts projektu īstenošanai paredzēts plānošanas dokumenta - Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā" 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" ietvaros.
Daiga Reihmane,
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras
sabiedrisko attiecību vadītāja