Grozījumi Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā (OCTA likumā) tika pieņemti jau pagājušā gada 14. novembrī.
No 1. aprīļa stājas spēkā ar šiem grozījumiem ieviestās izmaiņas OCTA likuma 14. pantā, kas nosaka apdrošinātāja noteiktās apdrošināšanas prēmijas maksājuma samazinājumu:
- par 40% tiem transportlīdzekļu īpašniekiem, kuriem noteikta invaliditāte, kā arī vecākiem, aizbildņiem vai audžuģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti (14. panta otrā daļa);
- par 30% lauksaimniekiem (14. panta trešā daļa).*
Atlaides, iegādājoties OCTA polisi, šīm iedzīvotāju grupām saglabāsies arī turpmāk, taču no 1. aprīļa tiek ieviesti maksimālie atlaižu griesti, balstoties uz iepriekšējā kalendārajā gadā noslēgto apdrošināšanas līgumu vidējo tirgus cenu personām ar invaliditāti, nepilngadīgu bērnu ar invaliditāti aprūpētājiem un lauksaimniekiem.
OCTA likuma 14. pants papildināts ar 2.2 daļu, kas noteic, ka turpmāk Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs līdz kārtējā gada 1. martam pārskata noteikto apdrošināšanas prēmijas maksājuma maksimālo samazinājuma apmēru minētajām transportlīdzekļu īpašnieku grupām un publicē to savā tīmekļvietnē.
Pārskatītais apdrošināšanas prēmijas maksājuma maksimālais samazinājuma apmērs piemērojams apdrošināšanas līgumiem, kurus slēdz, sākot no kārtējā gada 1. aprīļa līdz nākamā gada 1. martam.
Plašāk skaidro Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs: “Līdz šim atlaides tika piemērotas bez ierobežojumiem, aprēķinot tās procentuāli no katras individuālās polises cenas. Tagad tās būs noteiktas vienotā apmērā visiem polises pircējiem, kuriem pienākas atlaides. Šādi tiks novērsta nevienlīdzība, kas deva lielākas atlaides tiem autovadītājiem, kuru polišu cenas bija augstākas.”
* Apdrošinot traktortehniku vai tās piekabi, kas reģistrēta Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā, apdrošinātāja noteiktās apdrošināšanas prēmijas maksājums par 30% tiek samazināts:
- transportlīdzekļa īpašniekam – zemnieku vai zvejnieku saimniecībai un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajai sabiedrībai;
- lauksaimniecības produkcijas ražotājam – komersantam un fiziskajai personai, ja apdrošinātājam ir iesniegta pašvaldības izziņa par attiecīgajā kalendāra gadā īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošo zemes platību, kas tiek izmantota lauksaimniecības produkcijas ražošanai.