SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
27. decembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Veselība
14
14

Nostiprināta darbnespējas lapas A attālinātās saņemšanas iespēja

Stājas spēkā 23.12.2022.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik.

Ja gadījies saslimt ar akūtu augšējo elpceļu infekciju, arī turpmāk darbnespējas lapu A par pirmajām trim darbnespējas dienām varēs lūgt izrakstīt attālināti, nevis doties pie ģimenes ārsta uz pieņemšanu. Tiesiskais regulējums pieņemts kā pastāvīgs, izvērtējot esošo epidemioloģisko situāciju, ārstu paradumus darbnespējas lapu izsniegšanā un atzīstot, ka šāda prakse atvieglo pacientu un ārstu ikdienu, iespējami samazina augšējo elpceļu saslimšanu un Covid-19 izplatības riskus.

Iepriekš, jau no 2020. gada oktobra, šāda kārtība bija noteikta Covid-19 saslimšanas ierobežošanai kopš ārkārtējās situācijas un paredzēta līdz šīgada beigām. Turpmāk regulējums attālinātai darbnespējas lapas A saņemšanai bez ārsta apskates par pirmajām trim darbnespējas dienām, ja persona ir saaukstējusies (ir iesnas, klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra) un nevar ierasties darbā, tiek ieviests kā pastāvīgs, apstiprinot izmaiņas Ministru kabineta noteikumos “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība”.

Normatīvajā aktā arī tiek precizēta kārtība darbnespējas lapas A attālinātai izsniegšanai:

  • Bez personīgas apskates un izmeklēšanas par pirmajām trim darbnespējas dienām akūtas augšējo elpceļu saslimšanas gadījumā darbnespējas lapu A personai varēs izsniegt tikai personas ģimenes ārsts, ģimenes ārsta aizvietotājs vai ģimenes ārsta praksē nodarbināts ārsta palīgs (feldšeris).
  • Ja personas veselības stāvoklis pirmajās trīs darbnespējas dienās ar akūtu augšējo elpceļu saslimšanu nebūs uzlabojies un darbnespējas lapu būs nepieciešams turpināt, tad būs jāierodas pie ģimenes ārsta tā prakses vietā, lai novērtētu veselības stāvokli un vienotos par turpmāko ārstniecību. Ārstam vai ārsta palīgam būs jāveic personas apskate un izmeklēšana ne vēlāk kā piektajā dienā no darbnespējas sākuma.
  • Ja personas apskate un izmeklēšana netiek veikta līdz piektajai dienai no darbnespējas sākuma, izsniegtā darbnespējas lapa par trim darbnespējas dienām ir noslēdzama ne vēlāk kā ceturtajā dienā no darbnespējas sākuma.
  • Par iespējamo personas apskates laiku pacientam ar ārstu vai ārsta palīgu vienojas savlaicīgi – jau darbnespējas lapas izsniegšanas laikā. Ja līdz prakses vizītes dienai pacienta veselības stāvoklis būs uzlabojies un ārsta apmeklējums nebūs nepieciešams, vizīti varēs atcelt un par darbnespējas lapas noslēgšanu vienoties telefoniski.
  • Ja tiek gaidīti analīžu (laboratorisko) rezultāti uz bīstamo infekcijas saslimšanu, t. sk. Covid-19, personas apskati un izmeklēšanu vai darbnespējas lapas noslēgšanu ārsts vai ārsta palīgs var veikt arī vēlāk nekā piektajā dienā no darbnespējas sākuma, taču ne vēlāk kā līdz septītajai dienai no darbnespējas sākuma.

Tiesību akta anotācijā ir norādīts, ka regulējuma izstrādē tika ņemti vērā organizāciju, kuras pārstāv ģimenes ārstus, – biedrības “Latvijas Ģimenes ārstu asociācija” un biedrības “Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija” – izteiktie priekšlikumi.

Labs saturs
14
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI