SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
14. janvārī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Izglītība
3
3

Diasporas pārstāvjiem īsāki termiņi profesionālās kvalifikācijas atzīšanai

Stājas spēkā 14.01.2021.
Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Saīsinātu profesionālās kvalifikācijas atzīšanas termiņu diasporas pārstāvjiem paredz Ministru kabineta noteikumu grozījumi, kas stājās spēkā 14. janvārī.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 827 “Kārtība, kādā atzīst profesionālo kvalifikāciju pastāvīgai profesionālajai darbībai Latvijas Republikā” grozījumu galvenais mērķis ir nodrošināt diasporas locekļiem profesionālās kvalifikācijas atzīšanu saīsinātā termiņā atbilstoši pērn veiktajām izmaiņām likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”.  

Termina “diaspora” lietojums noteikumos atbilst Diasporas likuma 1. panta 1. punktā minētajai definīcijai: “diaspora – ārpus Latvijas pastāvīgi dzīvojošie Latvijas pilsoņi, latvieši un citi, kam ir saikne ar Latviju, kā arī viņu ģimenes locekļi”.

Reglamentēto profesiju likums paredz šādus saīsinātus termiņus profesionālās kvalifikācijas atzīšanai diasporas pārstāvjiem:

  1. pusotrs mēnesis, ja profesionālo kvalifikāciju atzīst, piemērojot speciālo profesionālās kvalifikācijas atzīšanas sistēmu;
  2. divi mēneši, ja profesionālo kvalifikāciju atzīst, piemērojot vispārējo profesionālās kvalifikācijas atzīšanas sistēmu un kvalifikācija iegūta Eiropas Savienības vai Eiropas Brīvās tirdzniecības zonas dalībvalstī;
  3. trīs mēneši, ja profesionālā kvalifikācija iegūta Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstī, Austrālijas Savienībā, Brazīlijas Federatīvajā Republikā, Jaunzēlandē vai valstī, ar kuru Latvijas Republika noslēgusi līgumu par dubultās pilsonības atzīšanu.

Jaunpieņemtie noteikumi paredz, ka diasporas loceklis savu piederību diasporai apliecina ar parakstu un pēc savas izvēles iesniedz dokumentu, kurš apliecina viņa saikni ar Latviju. Šāds risinājums ir izvēlēts, lai diasporas locekļiem radītu pēc iespējas mazāku administratīvo slogu nepieciešamo dokumentu sagādāšanā.

Jaunais regulējums pozitīvi ietekmēs tautsaimniecības attīstību, jo dos papildu impulsu remigrācijai, vienlaikus veicinot ilgtspējīgu augsti kvalificēta darbaspēka migrāciju uz Latviju, teikts likumprojekta anotācijā.

Saskaņā ar Akadēmiskās informācijas centra sniegtajiem datiem 2019. gadā ir apstrādāti 119 iesniegumi profesionālās kvalifikācijas atzīšanai, no kuriem 32 jeb 27% ir Latvijas valstspiederīgo iesniegumi. Visvairāk iesniegumu saņemts no Lielbritānijas (8), Krievijas (8) un Amerikas Savienotajām Valstīm (4), bet sadalījumā pa reglamentētajām profesijām – no arhitektiem (8), pedagogiem (6) un būvinženieriem (3).

Plašāka informācija par ārvalstīs iegūtas profesionālās kvalifikācijas atzīšanu Latvijā pieejama Akadēmiskā informācijas centra tīmekļvietnē.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI