SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Linda Balode
LV portāls
Aiga Dambe
LV portāls
27. novembrī, 2017
RUBRIKA: Infografika
TĒMA: Tava drošība
2
13
2
13

Kā rīkoties, ja ir noticis ceļu satiksmes negadījums

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Ja ir noticis ceļu satiksmes negadījums, cilvēka dzīvībai svarīga ir katra sekunde. Diemžēl nereti ir situācijas, kad aculiecinieki izvēlas filmēt un fotografēt, nosūtot materiālus plašsaziņas līdzekļiem, nevis par negadījumu informēt atbildīgos drošības dienestus. Tā nedrīkst būt.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) sadarbībā ar Valsts policiju (VP) un Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) nule kā ir noslēdzis informatīvo kampaņu, kuras laikā iedzīvotājiem atgādināja, kāda ir pareiza rīcība pēc ceļu satiksmes negadījuma (CSNg), proti, ka ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, nevis jāfotografē vai jāfilmē, un to, ka ugunsdzēsības aparātam ir jābūt katrā automašīnā.

VP ir tā institūcija, kuras pienākums ir izbraukt un dokumentāri noformēt CSNg, taču gada laikā arī VUGD saņem apmēram 800 šādus izsaukumus. VUGD priekšnieks pulkvedis Oskars Āboliņš skaidro, ka "CSNg veido nozīmīgu īpatsvaru kopējā VUGD izbraukumu statistikā". Savukārt saskaņā ar VP sniegtajiem datiem šī gada 10 mēnešos kopumā valstī ir reģistrēti 17 000 CSNg, kuros ir cietuši 3993 cilvēki un bojā gājuši 110 cilvēki. "Situācija nedaudz ir uzlabojusies, jo, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir reģistrēts par 14% mazāks bojāgājušo skaits," norāda VP Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšniece Vineta Mistre.

Kā galveno problēmu rīcībā pēc CSNg O. Āboliņš min to, ka cilvēki nekavējoties nezvana uz 112, kur uzreiz var lūgt gan glābēju, gan policistu, gan NMPD palīdzību: "Mēs secinām, ka cilvēki neizprot radušos situāciju un bieži vien nodarbojas ar citām lietām, proti, fotografē vai filmē, nesaprotot, ka aiz katras sekundes slēpjas cilvēka dzīvība."

Arī V. Mistre norāda, ka, notiekot CSNg, var palīdzēt līdzcilvēki: "Tas, ar ko mēs diemžēl saskaramies, ir situācijas, kad negadījums ir fiksēts fotogrāfijās, videomateriālos un vēlāk nosūtīts plašsaziņas līdzekļiem, savukārt pēc tam policija saņem vēstules no iedzīvotājiem ar lūgumu attiecīgo situāciju komentēt, bet izrādās, ka negadījums VP nemaz nav reģistrēts."

Tāpat ir jāatgādina, ka saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu 218. un 218. punktu visiem transportlīdzekļiem ir jābūt aprīkotiem ar avārijas zīmi, medicīnisko aptieciņu un ugunsdzēsības aparātu. Transportlīdzekļos obligāti nepieciešamo ierīču esamību tehniskās apskates ietvaros kontrolē CSDD.

"Ja kādreiz bieži saskārāmies ar gadījumiem, kad draugs draugam aizdeva ugunsdzēsības aparātu, aptieciņu un avārijas trīsstūri, lai varētu iziet tehnisko apskati, tad šobrīd situācija ir uzlabojusies," norāda CSDD valdes loceklis Jānis Golubevs. Taču, neskatoties uz to, saskaņā ar CSDD sniegtajiem datiem šī gada 10 mēnešos 200 automašīnām vispār nav bijis ugunsdzēsības aparāta, savukārt 1800 automašīnām tas nav atbildis noteiktajām prasībām. "Ugunsdzēsības aparāts ir obligāts katrā mašīnā nevis tāpēc, ka to paredz ceļu satiksmes noteikumi, bet tāpēc, ka tā ir dzīves nepieciešamība. Ar tā palīdzību mēs varam glābt cilvēku dzīvības, kā arī pašu transportlīdzekli," vērš uzmanību J. Golubevs.

Minētās kampaņas ietvaros VUGD ir izveidojis trīs informatīvos videoklipus:

  • "Redzi nelaimi? Zvani 112, nevis filmē!" (videomateriāls pieejams šeit);
  • "Kā rīkoties pēc ceļu satiksmes negadījuma?" (videomateriāls pieejams šeit);
  • "Atceries! Ugunsdzēsības aparāts automašīnā ir nepieciešamība, nevis formalitāte" (videomateriāls pieejams šeit).
Labs saturs
13
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI