TĒMA: Finanses

Konta apķīlāšanas rīkojuma izpilde un samaksa

J
jautā:
19. februārī, 2016
Gara spēks biedriba

Saskaņā ar Latvijas sagatavotās atbildes uz Eiropas Komisijas Zaļo grāmatu par spriedumu izpildes efektivitātes uzlabošanu Eiropas Savienībā: banku kontu apķīlāšana atbildes uz 11.jautājumu: Vai uzskatāt, ka bankas būtu tiesīgas pieprasīt samaksu par apķīlājuma rīkojuma izpildi? Ja atbilde ir „jā”, vai būtu ierobežojama summa, ko tās būtu tiesīgas saņemt? Vai kreditoram būtu jāmaksā bankai iepriekš, vai maksājamā summa būtu jāatskaita no kredīta atlikuma apķīlājamā kontā? Latvijas vadība atbildēja, ka „Latvija uzskata, ka bankas kontu apķīlāšanas rīkojumu izpilde ir jānodrošina izpildes valsts kompetentajām izpildes iestādēm, nepieļaujot iespēju vienas dalībvalsts kredītiestādēm nepastarpināti izpildīt citu dalībvalsts tiesu izdotus apķīlāšanas rīkojumus par bankas kontu apķīlāšanu. Tāpēc kredītiestāžu tiesības pieprasīt samaksu, veicot noteiktas darbības bankas kontu apķīlāšanas rīkojumu izpildes procesā, būtu nosakāmas dalībvalstu nacionālo tiesību aktu līmenī. Vienlaikus Latvija norāda, ka kredītiestāžu tiesības pieprasīt samaksu par veiktajām darbībām nedrīkst ietekmēt iespēju kompetentajām izpildes iestādēm pieprasīt samaksu par izpildes nolūkos veicamajām darbībām atbilstoši to nacionālajās normās paredzētajiem samaksas noteikumiem. Jāņem vērā, ka kompetentās izpildes iestādes, piemēram, tiesu izpildītāji ir tās personas, kas veic visas sākotnējās darbības, piemēram, noskaidro kredītiestādes, kur parādniekam ir bankas konts, apzina parādniekam kredītiestādēs piederošos naudas līdzekļus, ja šāda informācija iepriekš nav bijusi zināma, aprēķina naudas summu, kas nav pakļaujama apķīlāšanai. Attiecībā uz jautājumu par samaksas kārtību kredītiestādēm vai kompetentajām izpildes iestādēm, proti, vai kreditoram ir jāmaksā pirms rīkojuma izpildes vai kādā citā veidā, Latvija uzskata, ka šie jautājumi arī būtu regulējami ar izpildes dalībvalstu nacionālo tiesību normām”. (http://ec.europa.eu/justice/news/consulting_public/judgements/contributions/national_governments/latvia_lv.pdf) Jautājums: Ar kādu konkrētu nacionālo tiesību aktu tika noteikts samaksas par apķīlājuma rīkojuma izpildi apmērs? Proti, tas attiecas uz bankas rīcību.

A
atbild:
11. martā, 2016

Šobrīd normatīvajos aktos nav noteiktas kredītiestāžu tiesības pieprasīt samaksu par apķīlāšanas rīkojuma izpildi.

Tajā pašā laikā ir bankas, kas piemēro konta īpašniekam komisijas maksu par to, ka banka izpilda zvērināta tiesu izpildītāja rīkojumu par konta apķīlāšanu, jo bankai ir jāveic papildu darbības. Šāda maksa parasti tiek noteikta cenrādī, un par cenrāža piemērošanu banka un konta īpašnieks parasti vienojas Konta līgumā.