Kāda veida uzņēmumu labāk dibināt

J
jautā:
08. decembrī, 2011
Lauma Kairisa

Vēlos attaisīt savu apģērbu veikaliņu. Kāda veida uzņēmumu labāk un izdevīgāk (IK, SIA) reģistrēt?

A
atbild:
08. decembrī, 2011
Rūta Bierande
LV portāls

Dibinot uzņēmumu, lēmums par tā darbības formu ir jāpieņem patstāvīgi. Jo pastāv daudzi citiem nezināmi apstākļi, kas var lēmumu ietekmēt. Pirms uzsākat savu uzņēmējdarbību, ir svarīgi iepazīties ar šādas darbības tiesiskajiem pamatiem. Jums būtu lietderīgi atvērt Komerclikumu, un iepazīties ar tām nodaļām, kas viena vai cita uzņēmuma izveidošanas gadījumā būs turpmāk saistošas.

Uzņēmumu reģistrs (UR) būs viena no pirmajām iestādēm, kas jāapmeklē, uzņēmumu dibinot. Uzņēmumu reģistra mājaslapā ir atrodama Jums noderīgas informācijas sadaļa.

Jebkuram uzņēmējam ir neizbēgama sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID).  Arī Valsts ieņēmumu dienesta  mājaslapā ir pieejama noderīga informācija gan par nomaksājamo nodokļu apmēru, gan veidu, gan arī semināru saraksts nodokļu maksātājiem.

Par uzņēmējdarbības formu salīdzinošām priekšrocībām lasiet LV portālā:
Par ko reģistrēties – par SIA vai pašnodarbināto (I),
Par SIA, individuālo komersantu un izvēli.

Noderīgs palīgs zināšanu ieguvei ir meklēšana interneta resursos. Informācijas ir daudz, turklāt  dažās no tām sniedz konkrētas Jums nepieciešamās zināšanas, daļa informācijas ir iegūstama par samaksu. Piemēram,
Saimnieciskās darbības formas un nodokļu sistēma Latvijā
Atšķirības starp individuālo komersantu un sabiedrību ar ierobežotu atbildību

Piemērotākās uzņēmējdarbības formas izvēle
Nodokļu slogs – izdevīgāk SIA vai IK?
SIA, IK, pašnodarbinātais – kuru izvēlēties?

Līdztekus interneta zināšanu krātuvēm arī grāmatnīcās ir pieejama literatūra par šo tematu:
„Pirmie soļi komercdarbībā. SIA vai IK”