TĒMA: Drošība

Par notiesāto personu darba algu

J
jautā:
21. maijā, 2015
Karīna Keldanoviča

Labdien! Mani interesē, kāpēc ieslodzītie soda izciešanas vietās saņem lielāku algu (pēc nodokļu nomaksas), nekā LR iedzīvotāji, kuri neatrodas apcietinājumā?

A
atbild:
22. maijā, 2015
Ieslodzījuma vietu pārvalde
Ināra Makārova, sabiedrisko attiecību speciāliste

2014.gadā notiesātie, kuri strādāja pie komersanta, pēc nodokļu nomaksas saņēma vidēji mēnesī 76  eiro.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 27.augusta noteikumu Nr.665 „Noteikumi par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundas tarifa likmi” 2.punktu minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 360 eiro. Minimālā stundas tarifa likme ir 2,166 eiro.

Notiesāto darba samaksas minimālā stundas tarifa likme ir noteikta Latvijas Sodu izpildes kodeksa 56.16pantā: „Minimālā stundas tarifa likme un minimālā mēneša darba samaksa notiesātajam atbilstoši viņa veiktajam darbam un resocializācijas mērķiem ir:

1) 50 procentu no valstī normālajam darba laikam noteiktās minimālās stundas tarifa likmes un minimālās mēneša darba samaksas — notiesātajam, kas sodu izcieš slēgtajā vai daļēji slēgtajā cietumā;

2) ekvivalenta valstī noteiktajai minimālajai stundas tarifa likmei — notiesātajam, kas sodu izcieš atklātajā cietumā;

3) 50 procentu no valstī pusaudzim noteiktās minimālās stundas tarifa likmes — nepilngadīgam notiesātajam.”

Ņemot vērā iepriekš minēto, stundas tarifa likme saimnieciskajā apkalpē strādājošiem nepilngadīgajiem notiesātajiem – 1,239 eiro; notiesātajiem, kas sodu izcieš atklātajā cietumā, – 2,166 eiro; notiesātajam, kas sodu izcieš slēgtajā vai daļēji slēgtajā cietumā, - 1,083 eiro.

Apcietinātajiem saskaņā ar Apcietinājumā turēšanas kārtības likuma 26.panta septītajā daļā noteikto  samaksa nedrīkst būt mazāka kā samaksa par līdzvērtīgu darbu ārpus izmeklēšanas cietuma.