Lasīšanai: 1 minūte

Ārvalstu komersanta filiāle nav juridiska persona

J
jautā:
29. augustā, 2011
Inga

Labdien, vai ārvalsts komersanta filiāle ir juridiskā vienība/uzņēmums vai nav? Ja ārvalsts komersanta filiāle veic komercdarbību šeit LV, maksā PVN, tā skaitās juridiskā vienība/uzņēmums? Paldies

A
atbild:
01. septembrī, 2011
Uzņēmumu reģistrs
Ringolds Balodis, galvenais valsts notārs

Ārvalstu komersantam ir iespēja veikt komercdarbību ar filiāles starpniecību. Komerclikuma 23. panta pirmajā daļā noteikts, ka filiāles atvēršana, pamatojoties uz komersanta pieteikumu, ierakstāma komercreģistrā. Komerclikuma 22. panta izpratnē filiāle ir uzņēmuma organizatoriski patstāvīga daļa, kura teritoriāli vai citādi nošķirta no galvenā uzņēmuma un kuras atrašanās vietā attiecīgā komersanta vārdā sistemātiski tiek veikta komercdarbība.

Tā paša likuma 25. panta pirmajā daļā noteikts, ka attiecībā uz ārvalsts komersanta filiāli piemērojami šā likuma noteikumi, ciktāl šajā pantā nav noteikts citādi.

Tātad ārvalstu komersants komercdarbību Latvijā var uzsākt ar ārvalstu filiāles starpniecību, kas reģistrēta Uzņēmumu reģistra komercreģistrā. Ārvalstu komersanta filiāle nav juridiska persona. Atbildība par filiāles saistībām ir galvenajam uzņēmumam.