Kas ir nakts darbs

J
jautā:
05. februārī, 2015
Laurita

Labdien! Darbiniekam noteikts maiņu darbs. Maiņas 7.00 - 15.00; 15.00 - 23.00; 23.00 - 7.00. Vai maiņai no 15.00 - 23.00 viena stunda no 22.00 līdz 23.00 ir jāapmaksā kā par nakts maiņu? Kā pareizi saprast Darba likuma 138.pantu Nakts darbs? (1) Nakts darbs ir ikviens darbs, ko veic nakts laikā vairāk nekā divas stundas. Ar nakts laiku saprotams laikposms no pulksten 22 līdz 6. Attiecībā uz bērniem nakts laiks šā likuma izpratnē ir laikposms no pulksten 20 līdz 6. (2) Nakts darbinieks ir darbinieks, kurš parasti veic nakts darbu saskaņā ar maiņu grafiku vai vismaz 50 dienas kalendāra gadā.

A
atbild:
11. februārī, 2015
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Nakts darba definīcija ir sniegta Darba likuma 138.panta pirmajā daļā, kura nosaka, ka nakts darbs ir ikviens darbs, ko veic nakts laikā vairāk nekā divas stundas. Ar nakts laiku saprotams laikposms no pulksten 22 līdz 6.

Tādējādi nakts darbs ir ikviens darbs, kurš tiek veikts ilgāk par divām stundām laika posmā no pulksten 22 līdz 6.

Konkrētajā piemērā darba devējam jāveic Darba likuma 67.pantā noteiktā piemaksa par nakts darbu, kurš tiek veikts laika posmā no 23.00 līdz 6.00. Darbiniekiem, kuriem ir maiņa no pulkst. 15.00 līdz 23.00 par nakts darbu piemaksa nepienākas, jo šajā maiņā darbinieks nestrādā nakts laikā vairāk kā divas stundas.