E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5340
Lasīšanai: 3 minūtes

Galvotāja tiesības sniegt maksātnespējas pieteikumu

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. oktobrī, 2014
Liene

Labdien. Esmu galvotājs mājokļa kredītam un nespēju veikt kredīta maksājumus. Kredīta ņēmējs (mans vīrs) arī jau ilgstoši nespēj maksāt kredītu. Pagaidām banka klusē un laikam gatavo dokumentus tiesai. Vai es kā galvotājs varu sākt kārtot maksātnespēju? Vai tas ir jādara tad, kad tiesa piespriedīs man maksāt? Jo pēc būtības pagaidām man ne banka, ne kādi piedzinēji neko neprasa. Vai pēc tiesas procesa sākšanas nebūs jau par vēlu sniegt maksātnespēju?

A
atbild:
29. oktobrī, 2014
Maksātnespējas administrācija
Živile Krēsliņa, juriskonsulte

Lai tiktu pasludinātu fiziskās personas maksātnespējas procesu, tiesai ir jākonstatē maksātnespējas procesa pazīmes esamība. Maksātnespējas likuma 129.panta pirmajā daļā noteikts, ka maksātnespējas procesa pazīme ir jau iestājušās parādsaistības 7114 eiro apmērā, savukārt par citu maksātnespējas procesa pazīmi noteikta pierādāma un paredzama nespēja segt parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, ja šo saistību kopējā summa pārsniedz 14 228 eiro. 

Maksātnespējas likuma izpratnē ir jānošķir jēdzieni „saistības” un „parādsaistības”. Ja saistības ir ar likumu noteikts vai ar tiesisku darījumu uzņemts pienākums veikt kādas darbības otras darījuma puses vai trešo personu labā, tad par parādsaistībām Maksātnespējas likuma izpratnē ir atzīstamas maksājumu saistības, kas radušās, nepildot uzņemtās saistības. 

Ņemot vērā galvojuma akcesoro (blakus saistības) raksturu, galvotāja saistību izpildes pienākums var iestāties tad, ja saistības nepilda galvenais parādnieks un kreditors izmanto savas tiesības vērst prasību pret galvotāju, vai kreditoram rodas tiesisks pamats šādas prasības vēršanai pret galvotāju (piemēram,  ja galvenajam parādniekam pasludināts maksātnespējas process). Tādējādi tiesa var konstatēt maksātnespējas procesa pazīmi tad, ja ir radies tiesisks pamats galvotāja saistību pildīšanai un saistību apjoms atbilst Maksātnespējas likuma 129.panta pirmajā daļā noteiktajam apmēram.    

Apstāklis, ka kreditors cēlis tiesā prasību pret galvotāju par kreditoram pienākošos summu piedziņu, nav šķērslis maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanai un maksātnespējas procesa pasludināšanai. Atbilstoši Maksātnespējas likuma 134.panta otrās daļas 1.punktam pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas kreditora ierosinātās lietas pret maksātnespējīgo fizisko personu tiks apturētas, un kreditors varēs vērsties pret Jums jau maksātnespējas procesa ietvaros, t.i., iesniedzot kreditora prasījumu Jūsu maksātnespējas procesā ieceltajam administratoram.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU