Vai ģimenes ārsts var nosūtīt pie zobārsta

J
jautā:
01. maijā, 2024
Juris

Sveiki! Vai ir iespējams, ka ģimenes ārsts uzraksta nosūtījumu pie zobārsta? Paldies!

A
atbild:
31. maijā, 2024

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts skaidro: ja kādam speciālistam ir vajadzīgs slēdziens no zobārsta par mutes dobuma stāvokli, tad jebkurš speciālists, tostarp ģimenes ārsts, var izrakstīt nosūtījumu.

Vienlaikus jānorāda, ka tikai atsevišķos gadījumos zobārstniecības pakalpojums tiek segts no valsts budžeta līdzekļiem, neatkarīgi no nosūtījuma esamības. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” 4.1. apakšpunktu no valsts budžeta līdzekļiem tiek segti šādi zobārstniecības pakalpojumi:

  • zobārstniecības pakalpojumi bērniem;
  • pirmreizēja ortodontiskā konsultācija bērniem, kā arī ortodontiskā ārstēšana iedzimtu sejas–žokļu šķeltņu gadījumā, tai skaitā smagu žokļu–sejas deformāciju gadījumos, personām vecumā līdz 25 gadiem, ja ārstēšana uzsākta līdz 18 gadu vecumam;
  • zobārstniecības palīdzība patvēruma meklētājiem akūtā gadījumā;
  • zobu protezēšana Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likuma 14. pantā noteiktajām personām, kurām izdevumus par zobārstniecības pakalpojumiem sedz 50% apmērā, bet izdevumus par zobu protezēšanu ar izņemamām plastmasas protēzēm – pilnā apmērā;
  • zobu ekstrakcijas akūtos gadījumos vispārējā anestēzijā pacientiem ar I invaliditātes grupu, kas noteikta psihisko un uzvedības traucējumu dēļ;
  • zobārstniecības pakalpojumi pacientiem, kuri saņem ilgstošu psihiatrisko ārstēšanu stacionārā ārstniecības iestādē, tai skaitā saskaņā ar tiesas lēmumu.