Vai būs tiesības uz vecāku pabalstu, ja netika piešķirts maternitātes pabalsts

J
jautā:
01. augustā, 2023
Dace

Labdien! Vai es varu pretendēt uz vecāku pabalstu, ja man netika piešķirts maternitātes pabalsts? No 2021. gada strādāju uzņēmumā, ar kuru darba attiecības beidzu 15.03.2023. Bērniņš piedzima 22.07.2023. Man ir iespēja tagad nedaudz pastrādāt attālināti, tādējādi kļūt atkal par sociāli apdrošinātu personu. Vai tad es varēšu pieteikties un saņemt vecāku pabalstu?

A
atbild:
02. augustā, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

Jums būs tiesības uz vecāku pabalstu arī tad, ja neesiet saņēmusi maternitātes pabalstu, jo nebijāt darba attiecībās.

Vecāku pabalstu jums piešķirs, ja:

  • pabalsta pieprasīšanas brīdī būsiet darba attiecībās;
  • būs izpildīts nosacījums par kvalifikācijas periodu (jeb minimālo sociālās apdrošināšanas periodu), tas ir, sociālās  apdrošināšanas iemaksas vecāku apdrošināšanai būs veiktas: 1. ne mazāk  kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (datums, no kura piešķir vecāku pabalstu); 2. ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Zināšanai

Par piešķirtā vecāku pabalsta izmaksu:

  • ja neatradīsieties bērna kopšanas atvaļinājumā, tad pabalstu izmaksās 50% apmērā no piešķirtās pabalsta summas;
  • ja nestrādāsiet un atradīsieties bērna kopšanas atvaļinājumā, tad pabalstu izmaksās piešķirtajā apmērā,

Vecāku pabalstu jums turpinās izmaksāt piešķirtajā apmērā arī pēc atbrīvošanās no darba.

Ja jums rodas papildu jautājumi, iesakām sazināties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 64507020.